| PainTech a întrebat:

Unde sunt limitele rudeniei? De la ce punct o rudă a tatălui tău este prea îndepărtată in arbore ca să fie rudă cu tine? Dacă cineva este rudă cu o rudă de-a ta ( unchi de exemplu, prin căsătoria fratelui său cu persoana respectiva ) asta înseamnă că persoana respectivă e rudă cu tine?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Nu e nevoie să fiu subiectiv, răspunsul este foarte obiectiv și este "NU".

Deci ar veni așa: Mama are o soră, care îmi este așadar mătușă de sânge. Această mătușa are un soț care-mi este unchi prin alianță. Deja "rudenia" s-a încheiat. Nu mai consider rudă pe absolut nici o rudă a acestui unchi. Cu atât mai puțin pe "sora soției fratelui lui".

Cu alte cuvinte, "sora sotiei fratelui sotului surorii mamei mele" nu-mi este cu nimic mai rudă decât orice altă persoană de pe planetă.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista stabilita legal o limita generala de rudenie, doar in anumite domenii, de ex. la casatorie, la mostenire, etc.
Exista rudenia de sange (cei care se trag dintr-un stramos comun) si rudenia prin alianta, cum este si cazul persoanei casatorite cu unchiul tau, iti va fi matusa prin alianta.

| PainTech explică (pentru Ioandelasal):

Ai considera sora sotiei fratelui sotului surorii mamei tale ruda cu tine?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PainTech):

Nu o as considera ruda cu mine.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde de fiecare, nu există o regulă clară. Unii numesc "rude" și oameni aflați la zece "crengi" genealogice distanță.

Părerea mea este că dacă ai în comun cu cineva mai puțin de 0.5% ADN, deja omul acela este prea îndepărtat ca să-l mai numești "rudă". Asta înseamnă de la veri de gradul patru încolo.

Iar când vorbim de rude prin alianță, atunci conceptul de "rudă" este și mai arbitrar și fragil. De exemplu, dacă unchiul tău de sânge a fost căsătorit de șase ori, le numești pe toate cele șase femei "rude" și "mătușe"?

| PainTech explică (pentru johnnny123):

Tu ai considera sora sotiei fratelui sotului surorii mamei tale ruda cu tine?

Poti fi cat se poate de subiectiv.

| johnnny123 a răspuns (pentru PainTech):

Nu e nevoie să fiu subiectiv, răspunsul este foarte obiectiv și este "NU".

Deci ar veni așa: Mama are o soră, care îmi este așadar mătușă de sânge. Această mătușa are un soț care-mi este unchi prin alianță. Deja "rudenia" s-a încheiat. Nu mai consider rudă pe absolut nici o rudă a acestui unchi. Cu atât mai puțin pe "sora soției fratelui lui".

Cu alte cuvinte, "sora sotiei fratelui sotului surorii mamei mele" nu-mi este cu nimic mai rudă decât orice altă persoană de pe planetă.

| Bizon95 a răspuns:

Ce intelegi prin limita?
la ce varsta se considera familie?
pai ai un var d'al 3lea care se casatoreste, iar nevasta-sa nu iti e tie mai nimic dpdv al rudeniei!

altfel, confrom stiintei, cam 11% din asiatici se trag din Ginghis Han, pentru ca se pare ca era foarte fertil si s-a culcat cu 3-4mii de femei
iar TOTI ne tragem dintr-un Adam stiintific: se considera ca la un moment dat a fost un dezastru natural, au ramas numai 2mii de oameni si un barbat a avut o mutatie relativ la inteligenta, care s-a transmis genetic si numai urmasii lui au supravietuit (cica, ca au dovedit asta negru pe alb in ADN)

PS ca tot am dat cu hau hau... var d'al 3lea e deja departe, departe, hai sa iti zic ceva la mine personal:
am o sora vitrega (numai tatal comun) care are o sora vitrega (numai mama comuna) care mie nu imi e nimic dpdv al rudeniei
ce zici?... ca nu mai e departe, DELOC!

| PainTech explică (pentru Bizon95):

Ai considera sora sotiei fratelui sotului surorii mamei tale ruda cu tine?
Eu nu, dar se pare ca ea da.

| Bizon95 a răspuns (pentru PainTech):

Faceti parte din acelasi clan big grin

| Lucian2473 a răspuns:

Sa-ti dau un exemplu:
Un nene de pe aici imi spune intr-o zi ca suntem rude. Intrigat, il intreb cum.ce fel. Pai, imi explica el, bunicul meu si cu mos Vancea (un frate de-al bunicului meu) au fost frati. Ok am zis, ma bucur. Si ce vrei acum, o bere moca? big grin
Asta inseamna o limta de rudenie cand nu cunosti clar personajele din ramura. Sau o fi pe alta ramura. Depinde de tine unde ii asezi, ce cunosti si ce vrei sa recunosti.