| Holiday a întrebat:

Va avea Federatia Rusa, dupa ce pierde razboiul din Ucraina, soarta URSS de la inceputul anilor `90, dupa ce a pierdut in razboiul din Afganistan?

44 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mulți speră că da (inclusiv eu).
Și nu, Rusia nu e o țară mare, nici nu a fost mare dintotdeauna. E o federație de "oblast"-uri și țărișoare ce au fost subjugate de-a lungul vremurilor de cotropitorii ruși.
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Republicile_Rusiei
Sper să se spargă în cât mai multe.

| Holiday explică (pentru mihai69):

Esti constient ca "spargerea" totusi ar crea mari probleme de securitate? O gramada de tari, conduse de nu se stie cine, se vor trezi cu arme nucleare in dotare. Sa nu uitam ca si Ucraina, de exemplu, a detinut arme nucleare de la obtinerea independentei, pana in 1994, cand a renuntat de bunavoie la ele (Memorandumul de la Budapesta). Doar ca...multe dintre tarile nou formate, si ar putea ajunge sa fie pana la vreo 30, nu vor fi ca Ucraina, ci e foarte posibil sa ajunga sa fie conduse de diverse grupari interlope locale. Cu alte cuvinte, putem scapa de niste imbecili si da de altii.

| mihai69 a răspuns (pentru Holiday):

Evident că da; dar nu poți face omletă fără să spargi ouăle...

| Drimmero a răspuns:

Sa speram ca da. Razboiul asta nu au cum sa-l mai castige, deja au pierderi zi de zi atat convenctionale cat si umane, armele Occidentului sunt cu mult peste ce au inapoiatii astia de rusi care vin cu tancuri de acum 100 de ani si cu AK-uri batrane. Ei in visele lor umede chiar cred ca au arme super performante prin depozite si ca pana acum Ucraina a fost luata 'usor' consumand arsenalul vechi pentru a putea folosi apoi armele de recuzita dar stim foarte bine cine e rusia si cum minte de ingheata apele.
Ei deja economic sunt vai m0rtii lor, populatia va fi infometata, au restrictii peste restrictii, probabil ca va fi un razboi civil in rusia in viitorul apropiat, oamenii se vor satura de dictatura si vor avea curaj sa bata la ei ca la fasole, sa intre peste ei, sa incendieze strazile, doar asa mai scapa rusii de rand de mizeriile astea gen putin, medvedev si alti catelusi de-ai lui putin, eu cel putin asa vad destramarea rusiei pe fondul saraciei si regresului economic influentat de restrictii. Omul cand ajunge cu cutitul la os atunci reactioneaza violent, sa nu ne miram daca putin va fi spanzurat de cladirea Kremlinului, va fi foarte interesant ce se va intampla cu ei in perioada urmatoare. Razboiul e aproape pierdut chiar daca e de durata, nu vor putea folosi nici armele nucleare pentru ca daca au indraznit asta, atunci pica o ploaie de nucleare peste ei, nu prea mai au ce sa faca.

| gabicoo a răspuns:

Doamne ajută!

| Dismally a răspuns:

In primul rand nu stiu daca va pierde razboiul din Ucraina, mi-e greu sa cred ca se vor retrage cu coada intre picioare dupa cat s-au chinuit si cat au pierdut pana acum. Cat timp va fi Putin la putere nu cred ca se vor retrage si nici nu se va rupa, dupa el depinde cine va fi la putere.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Adica sa se rupa din nou in mai multe tari?
Nu.
Poate ca dupa acest razboi pierdut va avea loc o lovitura de stat la Moscova care sa schimbe regimul, dar Rusia isi va pastra teritoritoriul si granitele asa cum sunt.
Nu are de ce sa se destrame teritorial Rusia pentru ca rusii sunt uniti ca popor. Daca nu ar fi fost uniti nu ar mai fi fost nici un razboi.
Rusia a fost de la inceput o tara mare ca si suprafata.
Cu razboiul pierdut Rusia va trebui sa plateasca pagube de razboi catre Ucraina asa cum fac nemtii acum fata de toate tariile din Europa dupa al Doilea razboi Mondial in coace.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

URSS-ul adica Uniunea Sovietica asa cum era recunoscuta la nivel mondial avea 15 republici socialiste impartite din 1922 pana in 1954 de catre liderii politici rusi.
Acestea sunt:
1. RSS Armenească
2. RSS Azerbaidjană
3. RSS Bielorusă
4. RSS Estonă
5. RSS Georgiană
6. RSS Kazahă
7. RSS Kirghiză
8. RSS Letonă
9. RSS Lituaniană
10. RSS Moldovenească
11. RSFS Rusă
12. RSS Tadjikă
13. RSS Turkmenă
14. RSS Ucraineană
15. RSS Uzbekă

Rusia actuala are multa suprafata din teritoriul ei care este neopoulata mai ales in teritoriile indepartate din nordul tari si din Asia adica Orientul Indepartat.
Populatia Rusiei e concentrata mai mult in partea europeana si la granita cu China, Mongolia si Kazahasta.

Nu are in ce tari s-au teritori sa se mai rupa.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Rusia isi va pastra teritoriul asa cum este in prezent chiar daca e criza si haos in tara.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Rusia are un tupeu la fel de mare ca ea.
Sa declare razboi si sa invadeze o tara vechina pentru resurse: cereale, petrol, centralele nucleare, fabrici etc.
Numai o tara puternica poate sa inceapa razboi imoptriva unei alte tari sfidand si alte tari.

Rusia a fost respinsa de la jocurile olimpice pentru acest razboi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Imperiul Rus la inceput a fost foarte mare mai mare ca URSS pe trei continente Europa, Asia si America de Nord.

Lui Napoleon i-a fost frica de Rusia ca s-ar putea baga peste planurile lui si in Europa mai mult, ca sa ii puna capat mai repede inainte sa vina rusii dupa el.
Asa ca ce a facut Napoleon? a venit chiar el la rusi cu o armata de 685.000 de soldati ca sa ii supuna.

Lui Hittler la fel i-a fost frica de Rusia ca in viitor iar pute creea probleme cu invazi si asa ca a pornit Al Treilea Reich cu 3 milioane de soldati.

Incepand cu anul 1600 rusii aveau multe probleme pe cap. In 1689 Petru cel Mare a urcat pe tron si in 1725 a facut Rusia cea Mare, teritoriul tarii sa marit de cinci ori si asa a aparut Imperiu Tarist (rus).
Rusii au fost inca de la inceputurile lor mereu intr-o continua crestere si extindere, pentru ca stiau ca daca nu avanseaza vor cadea in fata la alti (mongoli, kazaci, cumani, polonezi, lituanieni, scandinavi, persi, arabi) care cauta mereu sa vina peste ei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Normal Ucraina nu ar trebui să existe ca și stat. Pe vremea URSS-ului era doar o republică sovietică din interiorul URSS care producea cereale, petrol, metale.

Țările mici care sau rupt din URSS cum sunt Georgia, Armenia, Rep Moldova și Lituania, Letonia sunt țări satelit care normal nu ar trebui să existe, ele având alt scop.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ucraina e pe locul 2 în Europa la producția de cereale pe locul 1 e Rusia pe locul 3 Polonia.
Înainte de război din Ucraina și Rusia veneau foarte multe cereale în special grâul/pâinea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Soldați ruși au ajuns să execute și civili din Ucraina nu doar soldați.

Cică au primit ordin să tragă în absolut tot ce mișcă și care nu e din Rusia.

Dacă soldați nu vor să mai lupte și să avanseze înainte e cineva în spatele lor care îi împușcă. Așa e la ucraineni.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ucraina nu poate câștiga în fața unei puteri nucleare cum e Rusia.

Armamentul și vehicule militare primite ca ajutor din partea Occidentului pot doar să îi rețină în loc înaintarea.
Frontul de luptă se întinde pe jumătate din teritoriul de Sud-Est adică 1000 km.

Ucraina va pierde războiul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dacă nu era URSS nu exista nici Ucraina.
Prin urmare ruși au tot dreptul să își ia înapoi teritoriul pe care l-au pierdut printr-o semnătură de stilou de la Gorbaciov.

Rusia la nivel mondial are deja destule probleme.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Holiday eu iti spun ceea ce stiu din istorie si din mass-media:

Ucraina si multe alte tari care s-au rupt din URSS si care au declarat independenta nu trebuiau sa existe acum in momentul de fata insa altcineva a decis acest lucru.
Ucraina nu trebuia sa existe ca stat pentru ca pana in 1990 nu a auzit nimeni nimic de Ucraina si tara asta nici macar nu are istorie tot ce are este legat de Rusia si atat.

| Holiday explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Harta Ucraina 1919:

https://ibb.co/gZf8JS2

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Holiday):

Pe vremea aia era văzută ca o provincie a imperiului de unde veneau foarte multe cereale.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Holiday):

Https://ibb.co/gZf8JS2

Era o provincie administrativă doar ruși auziseră de ea în rest oamenii din afara imperiul rus nu auziseră nimic de existența Ucrainei.

Ucraina după 1990 nu trebuia să existe ca și stat pentru că acel teritoriu înainte a fost ocupat de ruși.

Ucraina e de fapt Rusia face parte tot din Rusia.
Asta e tot.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Holiday):

Uite Holiday îți dau un exemplu: dacă Oltenia se rupe de România proclamând independenta atunci o să fie stat de sine stătător separat de Romania cu capitala la Craiova. Nimeni nu a auzit de Oltenia nimic doar români. Cu alte cuvinte nu trebuie să existe ca și stat.
Aceiași treabă e și cu Ucraina.

O țară cum e URSS s-au Iugoslavia în urma unei crize să se rupă teritorial e ceva ce se dorește de sus. E mai mult o afacere profitabila pentru a încasa banii, averi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Holiday):

Holiday să zicem că Rusia se rupe in 4 republici federative rusești mari și late.
Atunci cineva va câștiga foarte mult, armament, bani, influența, resurse etc.
Deci despre asta e vorba.

| Holiday explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Prietene, "Rusia, istoric vorbind, e un teritoriu in jurul Moscovei, cam de marimea Ucrainei de astazi, restul sunt teritorii cucerite. In alta ordine de idei, pe vremea cand Kievul era un oras prosper, Moscova nu exista, iar triburile slave care au infiintat-o mai tarziu traiau prin paduri si erau sclavii suedezilor.
Iugoslavia a fost alta mizerie de stat, tot inventia Rusiei unde erau adunate populatii care nu aveau nimic in comun. Nici istorie, nici traditii, nici limba, nici aspiratii si nici macar religie comuna.

| mihai69 a răspuns (pentru Holiday):

Vorba reclamei: "n-ai cu cine, dom'le..."

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Holiday):

Ai dreptate.
Dar sa nu uitam un lucru ca acum in prezent:

Federația Rusă este împărțită în 83 (89 dacă sunt incluse teritoriile anexate din Ucraina) de subiecte federale (entități constituente), din care 21 (24 dacă sunt incluse Crimeea, RPD și RPL) sunt republici. Grupurile etnice indigene ale republicilor sunt cunoscute ca "naționalități titulare". Ca urmare a mai multor decenii, (în unele cazuri secole), de migrație internă în Imperiul Rus și mai apoi în Uniunea Sovietică, multe dintre aceste naționalități nu mai sunt majoritare în populația republicilor.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Holiday:

Cei mai puternici din Eruopa sunt nemti, rusi, englezi, francezi.

Germania nu a fost de-a cord sa trimita tancuri Ucrainei pentru ca stia ca no sa le mai vada inapoi dar Statele Unite ale Americi a insistat asupra cancelarului german si le vor trimite tancurile.

Polonia trimite medicamente si lansatoare de rachete tip bazuka.

Franta a facut un buget de 200 de milioane de euro din banii sai pe care vrea sa ii de-a Ucrainei pentru a cumpara uniforme si echipament militar pentru noi soldati pe care ii pregateste.

Romania ii ajuta pe refugiati din Ucraina cu orice, mancare, medicamente, locuri de munca.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Holiday:

Rusia nu se va schimba niciodata.
Rusia vrea cu orice pret sa devina din nou o superputere mondiala din nou.

| LordCristobal a răspuns:

Da,oarecum in aer pluteste un deja-vu cu evenimente asemanatoare.
In ultimii ani de existenta URSS a dus un razboi inutil cu Afghanistan si l-a pierdut intr-un mod foarte rusinos.Si cam asa e si cu razboiul din Ucraina, e foarte rusinos cum de nu reusesc sa cucereasca o tara mai slaba decat ei militar.
Daca pierd razboiul Putin va fi dat jos asa cum a fost dat jos Ceausescu in 89, adica va fi sapat de oameni din interior, probabil un grup din interiorul serviciilor secrete va prelua puterea.
Este posibil ca popoarele din Siberia sau poparele musulmane din Caucaz si tatarii sa se desprinda si sa formeze mai multe state noi.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Va pierde din putere și influență. dar nu teritori

| Theo94 a răspuns:

Din ce m-am informat dizolvarea sau colapsul URSS a avut mai multe cauze, cred ca cel mai probabil va fi la fel si in cazul Rusiei daca se va dezmembra, una dintre cauze fiind razboiul din Ucraina.

Uite un articol interesant pe wiki: "Dissolution of Russia"
https://en.wikipedia.org/wiki/Dissolution_of_Russia

"Possible causes of decay"
( Vladimir Shevchenko) He went on to list the accompanying reasons for Russia's possible collapse as:
-xenophobic sentiments ("Russia for Russians"),
-the separatist tendencies of minority ethnic groups in Russia, and
-the transformation of the republics of Russia into full-fledged States.

According to the mathematician Georgiy Malinetsky [ru],[14] there are some possible reasons for the collapse of Russia:
-the large difference between the income levels of different social strata
-the large economic gap between different regions of Russia
-the complexity of communications between different regions of the country because of infrastructure underdevelopment
-the breakdown of generations
-the strengthening of existing schisms in a religious, cultural and national context, and
-the strengthening of the power of local regional leaders

| Theo94 a răspuns:

"Cum ar putea avea loc destrămarea Rusiei? Opinia unui cercetător rus"
https://adevarul.ro/......37864.html

" Deși acest proces pare puțin probabil, totuși trebuie să înțelegem cum s-ar putea manifesta, scrie Kamil Galeev, expert în Rusia post-sovietică la centrul de reflecție Wilson Center."

"Rusia este ultimul imperiu colonial european încă intact. Extinderea ei a început cu adevărat abia în secolul XVI pornind de la o entitate statală relativ mică, și anume Cnezatul Moscovei, și a a coincis în mare măsură cu crearea primelor imperii europene de peste mări."

"Cei care se îndoiesc de natura colonială a Rusiei pun accent pe diferențele dintre ea și ceea ce este interpretat în prezent drept o întruchipare a colonialismului, Imperiul Britanic. De fapt, colonialismul rusesc a fost foarte diferit de colonialismul anglo-saxon. În schimb, prezintă similarități puternice cu colonialismul iberico-american."

"Paralelele cu Spania și Portugalia pot fi utile totodată în imaginarea unei posibile dezintegrări a Rusiei. Întrucât structurile interne ale acestor imperii nu sunt diferite, mecanismul destrămarii lor poate avea loc în mod similar, plecând de la declanșarea lor (o înfrângere militară de către o putere terță)."

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Theo94):

Rusia nu se va destrama in mai multe tari.
Granitele vor ramane asa cum sunt in prezent doar sistemul de stat s-au guvernul se va schimba cu altul in cazul in care va avea loc o lovitura de stat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Theo94):

Rusii cauta sa devina din nou o superputere mondiala cum au fost pe vremea URSS.
Europa ii e frica ca ei sa nu avanseze si mai mult de asta ajuta Ucraina.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Theo94):

Dupa ce Constantinopolul a cazut in mana turcilor otomani Moscova a devenit orasul de resedinta a biserici crestin ortodoxe fiind considerata "a treia Roma".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Theo94):

Rusia in istoria ei a fost de multe ori atacata dar niciodata cucerita.
Napoleon si Hitler au incercat sa cucereasca Rusia dar au dat gresi.
Mongolii doar i-au terorizat si atacat dar s-au retras din cauza ierni grele.

| Holiday explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Si Imperiul Roman a fost atacat de multe ori si nu a fost cucerit. Pana cand, la un moment dat, ce crezi, a fost cucerit.
Dar oricum, nu despre cucerire e vorba. Pentru a se destrama, Federatia Rusa nu trebuie cucerita de cineva. Nici URSS n-a fost cucerita, dar s-a dezmembrat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Holiday):

Holiday, parerea mea e ca daca Rusia pierde acest razboi va avea loc o lovitura de stat care sa schimbe guvernul si sistemul dar Rusia isi va pastra granitele asa cum sunt in prezent fara sa se rupa in mai multe tari.
Deja milionari rusi au accidente si se sinucid din cate spune mass-media.
Cu acest razboi Rusia nu mai poate da inapoi pentru ca sunt multe in joc.
Rusii au experienta in ceea ce priveste razboiul de generatii intregi.
Rusii vor sa controleze Europa de est si sa avanseze in si mai mult pe continent din acest motiv NATO si Europa ajuta Ucraina ca sa formeze un zid din aceste tari Ucraina-Polonia-Romania.

| Trixt3r a răspuns:

URSS-ul a dispărut doar ca denumire, în schimb el încă exista, la fel cum și România a scapăt de comunism pe foaie, dar toate persoanele influente din tara sunt foști comuniști cu averi imense.

Când pierde în Ucraina, o sa se spargă în multe bucăți mici, dar asta nu-i o garanție ca vor ajunge sa fie tari democrate, cel mai probabil o sa dureze minim 50 de ani pana o sa putem spune asta - pentru ca-i o boala grava comunismul asta și lasă rădăcini adânci pentru câteva generații viitoare.

| Holiday explică (pentru Trixt3r):

"URSS-ul a dispărut doar ca denumire, în schimb el încă exista..."

Ti se pare ca Estonia, Letonia, Lituania mai au ceva in comun cu fosta URSS?! Sau ca Ucraina va mai avea ceva in comun?!

Si... URSS e "ea" (uniunea) nu e "el". Si e si fara "-ul". Articularea e deja in cadrul denumirii (Uniunea), la fel ca in cazul SUA (Statele). Nu spui SUA-le/-ul/-a, nici URSS-ul.

| Trixt3r a răspuns (pentru Holiday):

Da, sunt din păcate încă tari influențate și corupte de Rusia.

Estonia : https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_influence_operations_in_Estonia
Letonia/Latvia : https://en.wikipedia.org/wiki/Russians_in_Latvia
Lituania : https://newdirection. online/publication/russias-influence-and-presence-in-lithuania

Apoi Ucraina a avut și încă mai are influenta, prin care Rusia a încercat și încearcă sa o destabilizeze ca tara, factorul principal pentru Maidan și alte probleme.

Atâta timp cat tarile sunt încă sub influenta Moscovei d.p.d.v politic, economic sau afectate direct de corupția din Rusia - atunci URSS nu a murit încă.

| EliLeli a răspuns:

Nu, probabil ca se va schimba cu totul in urmatorii 50 de ani.

| Ionescuionut44 a răspuns:

Nu sunt semne ca operatiunea speciala ar esua chiar daca UE, SUA,Anglia,Canada NATO etc ofera zeci miliarde de Euro, armament, suport tehnic, sateliti, mercenari etc.
Interesele in joc sunt prea mari.Nu te-ai prins cu inteparea care era joc de copii, de ce te-ai fi desteptat acum.

| Holiday explică (pentru Ionescuionut44):

Argumenteaza.

| Trixt3r a răspuns (pentru Ionescuionut44):

Si pământul e plat după aceeași logică, sa nu credem "SUA, Anglia, Canada NATO etc" când ne spun ca pământul e rotund, chiar dacă noi vedem toate stelele pe cer ca-s rotunde, e doar o minciună "SUA, Anglia, Canada NATO etc".

La fel și cu Ucraina, ne minte întreaga planetă, doar Rusii spun adevărul absolut, ca-ca-votka.