| Kornuletz540 a întrebat:

Salutări. Cred că Putin va pierde războiul cu Ucraina, ar fi cam aceeași situație cu conflictul din Afganistan(1979), având în vedere că trupele lui Zelenski au primit și primesc armamemt și provizii de la americani și NATO. Dacă armata ucraineană ar reuși să recupereze regiunea Herson, războiul ar fi ca și câștigat?

Răspuns Câştigător
| Anonimul151 a răspuns:

Normal că Putin va pierde războiul. Deoarece binele va învinge întotdeauna răul!

Ucraina oricum va câștiga Războiul, pentru că nu e țara vinovată. Nu e țară care a început acest război. Țara vinovată pentru tot e RUSIA!

Rusia are o armată slabă deoarece dacă era puternică, cucerea de mult timp zonele importante.

Ucraina dovedește în fiecare zi cât de puternică este, ce armată puternică are. Nu doar că va recupera Herson. Dar va recupera și toate celelalte zone ocupate de rusi. Dar va dura. Acest Război va dura mult timp. Până ce "Domnul" Putin se satură sau până ce va muri.

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimul151):

Există un mod de a face răul în mod inteligent și profitabil. Ceea ce face Putin este un rău prostesc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Anonimul151):

Gresit Rusia este o putere nucleara prin urmare nu se stie exact.
Ucraina are noroc ca Europa si NATO s-a bagat si ii ajuta cu armament desi nu e traba lor sa faca asta pentru ca Ucraina nu e in NATO si nici in UE.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce se poate, inca nu este nimic cert.
Nu cred ca se va termina dupa recuperarea acestei regiuni, avand in vedere ca Presedintele Ucrainei declara ca urmareste eliberarea intregii tari, dar deocamdata sunt doar vorbe, sa vedem ce se va intampla in viitor, este foarte dificil sa prezici ceva aproape de realitate.

| sierra1 a răspuns:

Ursul (citește Rusia) incă doarme așa că ne mai rezervă surprize mari, multe și urâte

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca NATO nu se baga Ucraina pana la sfarsitul anului 2022 cadea imediat. Cu Rusia nu te joci orice ar fi.
Europei ii este frica ca Rusia sa nu avanseze pe continent si mai mult asa ca vrea sa formeze un zid in Ucraina ca sa ii retina in est.
Polonia e si ea vizata la fel si Romania apoi Slovacia si Cehia.

| scp3008 a răspuns:

Herson nu are nici o importanta majora in cursul razboiului uita-te pe o harta unde se situeaza, in situatia de fata nici o tabara nu e pe cale sa piarda de asemenea nici o tabara nu are capacitatea de a lansa ofensive majore. Este un conflict de uzura, impas cu progrese si regrese mici tinand cont de dimensiunea uriasa al Ucrainei.
Intrebarea de viitor ce putini o pun e ce s-ar intampla daca o tabara ar fi pe cale sa piarda? Daca Rusia ar fi pe cale sa piarda ar putea declara razboi direct ordonand mobilizarea in masa si transformarea economiei la marirea capacitatii de razboi sau chiar lansarea de nucleare strategice.
Daca Ucraina ar fi pe cale sa piarda Sua ar putea interveni direct direct in conflict

| doctorandus a răspuns (pentru scp3008):

Folosirea armelor nucleare poate fi privita cel mult ca mijloc de santaj in vederea capitularii, din punct de vedere militar nu aduce foloase reale. Iar Biden i-a pus in vedere lui Putin sa nu foloseasca arme chimice sau nucleare. Sigur, NATO nu va riposta nuclear, dar sunt si alte cai de riposta.

Practic, China poate sfasia Rusia in momentul de fata, pentru ca in afara armelor nucleare, armata rusa a dovedit ca nu e buna de nimic. Sigur, cat Rusia ramane unita, China nu va ataca. Dar daca se destrama Federatia Rusa, China va specula oportunitatea.

| scp3008 a răspuns (pentru doctorandus):

Deindata ce se stie ca Nato nu va riposta nuclear iar alta metoda de riposta neaplicata deja nu prea mai exista decat sa impuna control aerian asupra Ukrainei ce conteaza putin daca oricum vorbim de o infragere a Rusiei., Putin ar lansa nucleare strategice de mica intensitate. Inca nu se poate vorbi de o infrangere cel mai probabil conflictul se va mai prelungi la ritmul de dinainte inca multa vreme, o sa vedem atunci ce va fi.
Rusia si China au relatii foarte bune, Iar indiferent ce se va intampla China are numa de castigat, Nu este in favoarea Chinei sa aiba in vecinatate o Rusie controlata de Americani dar in caz de destramare, chinezii un-doi ar ajunge pana la muntii Urali

| pombar a răspuns:

Daca nu vreti sa muriti prosti faceti-va timp sa cautati cat mai diverse informatii socante si din cat mai multe surse pentru ca adevarul este departe de voi, lupta este contra tuturor oamenilor de rand asumati-va ca toti liderii sunt actori al aceluiasi teatru, de la presumptia asta sa incepeti, daca vreti un inceput cu adevarat sigur este sa nu cautati lideri ci fiti voi insiva pentru ca adevarul este in tine