| anonim_4396 a întrebat:

Hello,TPU!
Am o mare problema. Am avut o relatie de 5 luni,care s-a terminat acum o luna si ceva. Hotarasem sa fac scoala la el,sa ne mutam impreuna, el fiind la 500 km distanta.Iar in iulie am mers la el,sa locuim impreuna. El statea cu parintii si sora lui si ne intelegeam bine. Cateva zile a fost ok,frumos,apoi,dupa o cearta cu mama lui,se purta cu mine urat,ma certa,ma punea fac treburi si fiind bolnava. Aceste lucruri m-au deranjat si am hotarat sa renunt la relatie. Acum imi imi pare ca am facut asta,pentru ca el nu era asa, eu doar trebuia sa-i spun ce ma deranjeaza.Inainte de cearta era foarte grijuliu si iubitor. Aseara i-am dat un mesaj lung,din care se intelegea ca vreau sa ne impacam. M-a sunat si mi-a spus ca daca il iubesc,sa vin la el. M-a pus,pur si simplu,sa aleg intre el si parinti. Parintii mei sunt batrani,mama este bolnava si are nevoie de mine. Am renuntat la fericirea mea pentru ei. Dar ma simt groaznic ca am fost pusa sa aleg. Il iubesc foarte mult. Acum sufar enorm. Daca plecam la el,si-mi lasam parintii,tot nefericita eram. Asa l-am lasat pe el,tot nefericita sunt. Ce ar trebui sa fac? Mi-e frica sa nu intru in depresie. Astazi nu am mancat,doar am baut apa,trista mereu, de o luna incoace zambesc doar de fatada.

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Bine ar fi să poți face o analiză la rece a întregii povești, ca să poți să înțelegi unde s-a greșit. Și asta începând cu începutul. Cum de ai ajuns într-o relație cu o persoană aflată la o distanță așa de mare? Pe rețelele de socializare. De ce? Nu sunt băieți destui în zona în care locuiești tu? Normal că sunt. Ai greșit. Nu-i nimic, toți greșim. Dar e timp și loc pentru a ne repara greșelile. Caută-ți un prieten din apropierea ta, pe care ai timp să-l cunoși, să-i cunoști familia. Și toate astea în real, nu în virtual. Încearcă să uiți aventura asta și nu mai încerca relații la distanță. Părerea mea.

| EcceHomo a răspuns (pentru sabin89):

Şi a mea!happy

| MarianWLF a răspuns:

Ai de gand sa iti lasi mama bolnava pentru un baiat? Isuse, cum poti sa te gandesti ce sa alegi, normal ca parintii tai sunt pe primul loc. Copii care isi abandoneaza parintii merita aceeasi soarta. Am fost in spital recent internat, o doamna batrana a fost adusa de cei doi copii sub pretextul ca ei nu au timp sa aiba grija de ea. Si doctorii au spus "daca o lasati acasa nu mai traia mult si murea impacata", in schimb in spital s-a chinuit enorm de mult, a vrut sa moara acasa, insa copii ei nu o voiau acolo, in loc sa ramana acasa, murea in 1-2 zile, 2 saptamani s-a chinuit in spital in chinuri pana si-a dat ultima suflare, copii ei nu au fost langa ea cand a plecat dintre noi. Incearca sa inveti ceva din ce ti-am spus, si tine-ti parintii aproape.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, in viata trebuie sa alegi la un moment dat, familia, in locul prietenilor. Prietenii vin si pleaca, familia ramane.
Oricum, cu soacra nu te intelegeai ca te punea sa muncesti, deci viitor fericit cu baiatul ala nu prea exista, atata vreme cat el sat cu mamicuta lui.
Nu te mai stresa, ca viata merge inainte si fara baiatul ala, gasesti tu altul curand!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te-ai dus la el in casa sa faci nimic, poate si fara nici o sursa de venit, si o dai cu boala inainte (votezi PSD?).
Mi se pare ca esti mult prea mica pentru astfel de decizii (altfel nu ai cere sugestii pe un site in care, un sfert cred ca pot face copii cu degetele), si nu prea ar trebui sa fii lasata sa pleci pe capul altor familii cu lunile.
PS: O relatie de 5 luni e fix ***, nici macar nu va cunoasteti.

| Freya1 a răspuns:

Sunt 5 luni.Stiu ca pui suflet dar trebuie sa treci peste pentru ca e clar ca nu va merge.

| Savina23 a răspuns (pentru Freya1):

Decat sa suferi mai tarziu, mai bine acum si mai putin.Vei vedea ca mai tarziu vei intalni pe altcineva, care iti va fura inima, si tu pe a lui, si nimeni si nimic, nu vă va desparți.Fi fericita ca ai din nou sansa de a iubi!❤ Succes!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sunt doar 5 luni, ce dracu'? 5 luni din vreo 960 pe care le traieste un om.
Cum ti-ai putut gasi marea iubire in doar 5 luni?

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Simplu?
Conteaza cat de intense sunt sentimentele, nu durata lor.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha!
Ca si cum in 5 luni sunt cele mai intense sentimente.
Daca presupunem ca sunt cele mai intense, inseamna ca in urmatoarele luni n-au decat sa scada, fiindca altfel ar viola ipoteza.
Deci, indiferent cum o iei, relatia ta n-avea rost.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca ar fi foarte intense (de data asta nu cele mai intense) inseamna ca in urmatoarele luni/ urmatorii ani deveneau cele mai puternice.
Iarasi, n-are rost relatia.