| leogeorgiana a întrebat:

Va rog frumos ajutati-ma.happyNu am inteles articolul 100 alineatul5 ultima parte"restul va fi inapoiat actionarilor". Adica X Y Z pornesc o firma. X si Y au facut varsamantul de 600 de mil.(fiecare cate 300), iar Z urma sa il faca in termen.Nu a facut in termen si a fost somat.Nici dupa somare nu a facut varsamantul, i se anuleaza actiunile si vor fi emise noi actiuni care vor fi vandute. Din suma se acopera cheltuielile si varsmanatul iar restul revine actionarilor.Adica daca aceste actiuni s au vandut cu 350 de mil. (este posibil?) iar varsmanatul era de 300 iar celelate cheltuieli inca 20 de milioane, celelalte 30 de milioane revin actionarilor?straight faceVa multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este asa cum ai inteles tu. Daca mai ramane ceva dupa acoperirea tuturor cheltuielilor specificate restul ramane actionarilor care nu au efectuat varsamintele. Tine seama ca acestia au varsat cel putin 30%(conform art.9) sau 50%(conform art.21) din valoarea actiunilor la constituire, nu mai au nici o actiune in societate si prin primirea acelui rest isi mai acopera din pierdere.Numai bine!