| KillaNoFilla a întrebat:

Va rog sa ma lamuriti, sunt 2 benzi pe sens care duc la o intersectie cu semafor, semaforul are 2 lumini sus respectiv o lumina, viraj dreapta, in dreapta jos intermitent verde tot timpul.In fata semaforului, intersectiei se afla un indicator de orientare la 50 de m aprox care indica, pe prima banda(banda de langa acostament) inainte si la dreapta iar pe a doua (cea de langa linia de sens) doar la stanga.
Unde trebuie sa te incadrezi sa mergi inainte?
funda

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Sensul de mers din dreapta. Chiar daca are doua sageti (inainte si la dreapta), daca virezi la dreapta nu astepti la semafor (avand verde intermitent)., iar daca mergi inainte vei tine cont de culorile semaforului care dirijeaza circulatia in acea intersectie.
Eu asa vad lucrurile... happy

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Pai ti-ai dat singur raspunsul, mai e si scris in romana "banda de langa acostament) inainte si la dreapta"
Nu vreau sa fiu ironic dar sper ca esti incepator.
Daca nu esti, nu mai bine ti-ai preda permisu si ai merge cu troleu.
Daca ne incurcam in situatii de genu, e cam grav!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Sa te incadrezi in limitele legii, detaliate prin marcajele de pe carosabil.winking tongue laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe aia din dreapta(prima). Daca pe prima zice "inainte SI la dreapta" iar pe a doua zice "DOAR la stanga" oare pe care trebuie? Nu tine de legislatie, tine doar de cunoasterea a ce inseamna directiile a 3 sageti.

| catalinivancea123 a răspuns:

Pe cea din stanga