| Anonim1900 a întrebat:

Deci, am sa explic cum pot mai bine.
Sunt 2 benzi de mers inainte da? asa in față urmeaza o intersectie cu semafor! fiecare bandă are semafor deasupra ei! iar cea din dreapta când semnalul semaforului de sus este rosu are mai jos pe stâlp un verde intermitent aprins care licărehappy deci este intermitent! mentionez ca pe asfalt nu este nici un marcas sau pe stâlp etc nu este nici un semn prin care te obglica sa faci la dreapta! am întâlnit mulți cretini, că vezi doamne stau pe banda de obligatoriu la dreapta! sau am mai auzit altceva că banda aia trebuie sa fie liberă laughing bun si? unde zice asta in legislatia rutieră? toti au tacut cand i-am
intrebat asta :l deci stau ca omu linistit pe prima banda ( pentru ca pr 2 probabil sunt 2 care vor sa faca stânga, si am zis sa ma duc mai repede in față, ambele semafoare sunt pe rosu de pe ambele benzi dar pe banda dreapta e un intermitent la dreapta verde ( doar cand semnalul semaforului de sus este rosu atunci apare cel intermitent verde ) se găseste un handicapst care vine in curu meu pe banda 1 si imi da flashuri plus claxoane ca vezi doamne nu poate sa faca dreapta, sau gen ca aia e banda de obligatoriu la dreapta laughing cine se pricepe la asa ceva, va rog sa le explicati si voi tuturor amatorilor care au de aface cu legislatia rutiera.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca prima banda nu are niciun obligatoriu la dreapta, stai acolo pana se face verde. Dai muzica mai tare sa nu ii auzi pe idioti si asta e.

Na, acu ca sa fluidizezi traficul si pe B2 sunt doar 2-3 masini nu ar strica sa lasi B1 libera pentru cei care fac dreapta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Semafoarele de sus, ar trebui sa fie insotite de placute aditionale, cu sageti, ca sa stii pentru ce directie e verde sau rosu.
Cat despre nenea cu flashurile... Poate candva, se vedea un marcaj pe acea banda, "obligatoriu la dreapta". Dar daca acel marcaj nu e vizibil, iar banda 1 corespunde cu o banda de mers inainte dupa intersectie (fara sa se incalece cu banda 2), atunci tu ai dreptate.
"Inteligenti" in trafic gasesc si eu la tot pasul, de exemplu semnalizez stanga pentru a parasi drumul cu prioritate (tot inainte, dar dau prioritate contrasensului), idiotul din fata se trezeste sa-mi taie calea, cand vede ca vin peste el tipa "cum semnalizezi, ba?!". Dar devin grabiti cand opresc langa ei laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

A... Si stai putin... Daca banda 1 ar fi de obligatoriu la dreapta, clar nu ar mai avea alt semafor deasupra, decat acea dunga verde intermitent, pe stalp, in dreapta. Daca este si semaforul de sus, e clar ca se poate merge si inainte de acolo.

| Anonim1900 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Numai cretini! e plin. Ai grija colegule ca e plin de ratati :l

| Anonim1900 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai da happy dar unii au in creier prostie pe viata si nu ai ce sa le faci, prosti sunt si prosti vor ramane happysti vorba aia laughing cu boala te mai lupti dar cu prostia nu laughing