| Ionut2482 a întrebat:

Vă salut. As avea o întrebare in legătură cu bursa de merit pentru anul acesta școlar 2023-2024. La câte absențe nu se mai da bursa? Stiam ca s-a schimbat si nu cred ca mai e pe baza a celor 20 absențe pe an. Imi puteti spune dacă ați aflat ceva de la diriginții voștri sau prieteni?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici in L.198/2023, a invatamantului preuniversitar si nici in Metodologia-cadru de acordare a burselor, aprobata prin Ordinul nr. 6.238/2023, nu exista o asemenea prevedere privind bursa de merit.
Singura prevedere priveste media la purtare, respectiv cel care nu obtine media 10 la purtare pierde bursa in anul scolar urmator.
Si media la purtare este scazuta si in cazul absentelor nemotivate, respectiv la fiecare 20 absente nemotivate se scade 1 punct din media la purtare.