| TheFootballPlayerAndrey a întrebat:

Va salut! Mă confrunt cu o situație puțin mai complicata. Acum aproximativ o luna am vândut o mașină, și i-am spus cumpărătorului că fiscalul pot sa i-l dau doar peste vreo 3-4 zile (aveam niște probleme in acea perioada și nu mă puteam deplasa la primărie). În acele zile, cumpărătorul fara să mă anunțe a plecat din țară și acum nu pot scoate mașina din evidență deoarece el nu este prezent (aparținem de aceeași primărie, mi s-a spus că fără ca el sa fie prezent nu o pot scoate din evidență de la mine). Mă poate îndruma cineva ce as putea face? Cum as putea sa scot fiscalul fara ca el sa fie prezent, sau poate știți alte variante? Va mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu stii ca de anul trecut s-a modificat prevederea privind certificatul de atestare fiscala pe care vanzatorul trebuia sa-l dea cumparatorului pentru ca acesta sa-si poata inmatricula masina.
Acesta a fost inlocuit cu inregistrarea de catre cumparator a masinii la compartimentul de impozite si taxe de la primaria de la domiciliul sau, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor,
cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 8
  (1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza depunerii următoarelor documente:
  b) dovada înregistrării în evidenţele organelor fiscale ale autorităţilor administraţiei publice locale în a căror rază de competenţă noul proprietar sau utilizatorul, în cazul vehiculelor care fac obiectul unui contract de leasing, îşi are domiciliul, sediul ori reşedinţa, în cazul persoanelor fizice cu domiciliul în străinătate;"
Dupa ce cumparatorul isi inmatriculeaza masina organul care o inmatriculeaza va comunica organului in care a fost inmatriculata anterior si acesta o va radia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ai contractul de v-c semnat si copii dupa actele vanatorului nu ai nevoie de el pentru vizarea contractului la primaria de care apartii tu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuie sa fie prezent. Trebuie sa ai contract de vanzare-cumparare cu el, si actele masinii in original. O scoti de la tine, si se transmite la el; va trebui sa mearga si el sa o declare, dar aia e problema lui.
In prima faza merge doar vanzatorul cu actele masinii + contractele si o copie dupa actul lui de identitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti vinovat, trebuia sa te misti repede sa scoti fiscalul, nu ai putut pe ala nu la interesat problemele tale acum stai si cauta l, ca el poate sta in alta țara luni de zile.nu poti scoate fiscalul fara prezenta lui, asa sunt legile in țara asta, suna l pe noul proprietar si intreaba l cand vine in țara ca fara el nu poti face nimic.