| anonim_4396 a întrebat:

Vanzarea imobilului catre nepot provoaca incalcarea rezervei succesorale?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Proprietarul are dreptul sa dispuna de bunurile sale, inclusiv sa le vanda cui vrea.
Succesiunea trateaza doar masa succesorala RAMASA dupa defunct.

1 răspuns:
| mi25 a răspuns:

Nu. Contractul poate fi atacat doar pentru vicii de procedura:
- vanzatorul are peste 70 de ani si nu detine un certificat medical care sa ateste deplinatatea facultatilor mintale pe timpul tranzactiei;
- tranzactia s-a facut fictiv, doar pentru dezmostenire sau alt scop.