| AlexDorinel a întrebat:

Vânzător la un magazin de la coltul străzii e cu contract sau la negru?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu face nici un sens intrebarea ta!
Singur ca poti fii vanzator si la coltul starzii, daca ai propria ta inregistrare legala la Camera de Comert odata ce ai auiorizatie sa vinzi acolo.
Daca esti angajat la un magazin care este la coltul starzii, probabil esti angajat legal, cu contract de munca, ca se fac controale inopinante si daca esti prins risti amenzi foarte mari.
Daca prina absurd patronul magazinului angajeaza pe cineva sa munceasca si nu-i face contract legal de munca, in fata legii sunt amandoi vinovati, si cel care a acceptats a lucreze la negru, deoarece nu-si declara veniturile legal, si angajatorul (propietarul magazinului) ca a facut o angajare ilegala.

| Mosotti a răspuns:

Depinde cum discuti cu patronul, poate fi si cu si fara contract.

| Catrice a răspuns:

Dacă e la oraș,poate.
Dacă lucrează copilul, mama, tata, nu.
Dacă e la coltul străzii din sat, nu.

| Lukasssz a răspuns:

Daca vanzatorul e negru are contract la negru

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu e rasism, a fost doar o gluma

| mastadont a răspuns:

Cu contract. Magazinul de la colț e deținut de o firmă, care are angajați cum ar fi vânzătorul precum și un contabil care se ocupă de aspectele financiare și care este plătit pentru serviciile sale.

| Gligore2000 a răspuns:

Daca patronul este mai negru, atunci se considera ca munceste la negru.

| svenhassel13 a răspuns:

Dc tot pui întrebări idioate?

| raMLesS a răspuns (pentru svenhassel13):

Ca asa e si el, e atat de prost incat nu isi da seama cat de penibil e in ciuda faptului ca i-o spun atatia useri.

| alexandradlr a răspuns:

Bineînțeles ca se munceste si acolo cu contract. Acel patron al magazinului a angajat vanzatorul legal, așa s-ar presupune.

| Visătorul_Daniel_1991 a răspuns:

Dar ce vinde. Legale(produse conform legi) sau pe sub mana