| GoldenBoy17 a întrebat:

Varul meu a dat Teapa cuiva!
L-a inselat pe un tip cu un PC, gen, in schimbul PC-ului trebuia sa trimita un telefon, dar nu l-a mai trimis! Vatamatul a depus plangere, dupa aproape 1 an, e chemat la judecata in Alba Iulia(varul meu e din Calarasi) (Vatamatul e din Alba Iulia) si pe 10 decembrie are mandat de aducere cu jandarmii in Alba Iulia, ca sa il judece, oare va fi inchis? Mentionez ca prima judecata din viata lui si prima abatere! Mentionez si ca i-a inapoiat PC-ul si vatamatul a trimis o declaratie prin email ca si-a primit bunurile si ca vrea sa renunte la judecata, OARE VA FI INCHIS? !

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pagubitul a trimis declaratia ca s-au impacat si nu mai are nici o pretentie atunci varul tau nu va fi condamnat si procesul penal va inceta, avand in vedere ca la infractiunea de inselaciune impacarea inlatura raspunderea penala.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are imporatanta ca-i prima judecata si prima abatere, puscaria este intre 6 luni si 3 ani, pentru inselatorie.
Daca 1 an de zile nu a fost interesat sa returneze banii, sau produsul cumparat, a facut dovada ca nu avea de gand sa-Vatamatul ar putea cere daune morale, iar varul tau ar avea de platit o gramada de bani, inclusiv cheltuielile de judecata.
Daca vatamatul nu-si retrage plangerea oficial, ca nu are chef sau vrea sa-l pedepaseasca pe cel care l-a inselat, se ajunge la judecata pentru inselaciune si ramane la latitudinea judecatorului, daca ii da minimul de 6 luni, inchisoare samd.

| anonimg a răspuns:

Vinovatul poate fi iertat de cel care a făcut rău; dar el a încălcat legea, și legea nu îl poate ierta, ci doar condamna. Va scăpa deci cu o pedeapsă mai ușoară pe care noi nu o știm; aceasta ține de judecător.
Pe lângă telefonul înapoiat, trebuia să îi mai dea și o despăgubire. Judecătorul ar fi ținut cont și de lucrul acesta, ar fi văzut bunăvoința inculpatului de a-și îndrepta fapta. Dar dacă i-a dat doar telefonul, atunci nu a făcut nu a făcut nimic deosebit; că până la urmă tot i-ar fi dat telefonul "obligat-forțat".

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca declaratia prin e-mail e frectie la picior de lemn
trebuie depusa fizic, cu semnatura si sa ia numar de ordine

altfel, odata ce a ajuns la procuror si judecator, mai greu sa se opreasca

cat despre mandatul de aducere... eu as fi nesimtit si m-as "preda" la militie, ca sa nu mai platesc eu transportul big grin