| Iulia213 a întrebat:

Am fost prinsa furand in h&m o pereche de pantaloni scurti fara alarma (am 20 de ani),au chemat politia,am recunoscut mi-au luat declaratie, m-au dus la sectie mi-au luat si acolo declaratie,datele persoanale,amprente, poze s-a.Tin sa mentionez e prima abatere, nu a fost distrus nimic, eticheta era pe pantaloni (si valoarea acestora era de 40 de lei).Mi s-a zis ca nu o sa patesc nimic si ca o sa primesc o amenda.Au zis ca o sa ma sune sa mai dau o declaratie.Am sanse sa imi trimita ceva prin posta sau chiar o sa ma sune? O sa am dosar pentru asa ceva? A fost o prostie nu stiu de ce am facut asta, nu recomand!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta este infractiunea de furt. Fiind o valoarea mica, care a fost recuperata, probabil ca o sa se finalizeze prin renuntarea la urmarirea penala, pe motiv ca nu exista un interes public în urmărirea faptei, conform Codului de procedura penala, citez:
"ART. 318.Renunţarea la urmărire penală
(1)În cazul infracţiunilor pentru care legea prevede pedeapsa amenzii sau pedeapsa închisorii de cel mult 7 ani, procurorul poate renunţa la urmărirea penală când constată că nu există un interes public în urmărirea faptei.
(6)Procurorul poate dispune, după consultarea suspectului sau a inculpatului, ca acesta să îndeplinească una sau mai multe dintre următoarele obligaţii:
a)să înlăture consecinţele faptei penale sau să repare paguba produsă ori să convină cu partea civilă o modalitate de reparare a acesteia;
b) să ceară public scuze persoanei vătămate;
c)să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă cuprinsă între 30 şi 60 de zile, în afară de cazul în care, din cauza stării de sănătate, persoana nu poate presta această muncă;
d) să frecventeze un program de consiliere."

| Iulia213 explică (pentru Ioandelasal):

Majoritatea persoanelor de care am dat mai ales politistii au zis ca nu patesc nimic cel mai probabil max 100 de lei amenda

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iulia213):

Nu cred ca o sa primesti nici o amenda, deoarece nu cred ca o sa fii trimisa in judecata.

| Iulia213 explică (pentru Ioandelasal):

Update! Nu ma m-ai sunat nimeni de la politie saptamana asta ..au uitat de mine? Nici n-am primit amenda

| Ioandelasal a răspuns (pentru Iulia213):

Se pare ca nu mi-ai citit atenta raspunsurile.
Fapta ta este infractiune si pentru a fi pedepsita cu amenda penala trebuie sa fii trimisa in judecata ori aceasta poate dura cel putin cateva luni.
Iti repet: parerea mea este ca totul se va finaliza prin renuntarea la urmarirea penala dar si aceasta va dura si vei primi ordonanta procurorului in acest sens.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti vor trimite amenda prin posta, asa cum este procedura legala!
Din pacate, da, te poti alege cu dosar penal pentru un furt calificat.
Sa speram ca magazinul nu continua procedura legala si-si retrag plangerea, scapand doar cu amenda, dar pe viitor, daca esti prinsa cu furatul din nou, te alegi cu dosar penal pe viata si cine stie, posibil si puscarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dosar penal si amenda te suna nu ti trimite prin posta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amenda o primesti prin posta. E un document, nu ti l da prin telefon laughing

| Crispaula2023 a răspuns:

IULIA213.
Pana la urma cum s-a soluționat?
Sunt idioata? am luat și eu o bluza, am rupt etichetele....am.fost la secție dar nu s au luat amprente și nici nu s au făcut fotografii. Regret enorm. Doamne. Nu se face asa ceva?

| generalu00 a răspuns:

Ai belit o Iulia