| Matt_1772 a întrebat:

Vreau informatii despre Aurelian Pana! Cele mai bune primesc funda.

Răspuns Câştigător
| ary a răspuns:

Aurelian Pana este arestat in 1948 si condamnat la 10 ani de inchisoare, la virsta de 68 de ani. Detentia la Jilava, Cernavoda, Gherla. Torturat de o echipa de „reeducatori" tortionari venita de la Pitesti, condusa de Popa Tanu. Omorit in 1951.

14 răspunsuri:
| ary a răspuns:

Aurelian Pană (n. 1880 — d. 4 mai 1951 Gherla) a fost un om politic român de dreapta, ministru al Agriculturii şi Domeniilor, preşedinte al sindicatului agricol ucis în vremea prigoanei comuniste.Fost boier, proprietar a peste 6000 de hectare pământ arabil lângă localitatea Suditi din Bărăgan, a devenit în 1935 preşedintele Institutului Naţional de Export. În această funcţie face demersurile necesare importării primelor combine în România. În 1939, este ales preşedintele Academiei de agricultură. În perioada de guvernarea a mareşalului Ion Antonescu a deţinut funcţia de subsecretar de Stat la Ministerul Agriculturii şi Domeniilor între 27 ianuarie 1941 - 19 martie 1942 şi a fost Ministrul Agriculturii şi Domeniilor, după o remaniere guvernamentală, între 19 martie 1942 - 3 iulie 1943.
Comuniştii îl condamnă pentru "introducerea şi încurajarea unei plante necunoscute şi inutile ţării noastre: soia". Decedează în urma schingiuirilor din închisoare.Pentru că nu a încăput în sicriu, picioarele i-au fost tăiate.
sursa:http://ro.wikipedia.org/wiki/Aurelian_Pana

| ary a răspuns:

Cicerone Ionitoiu pomeneste de Aurelian Pana intr-o lucrare a sa, nu stiu daca apare si-n vol. lui Aurel Visovan- Dumnezeul meu, care vorbeste despre reeducarea de la Pitesti, am citit asa...printre randuri, daca vrei, am ambele volume in format pdf. La Piteşti, au fost „reeducaţi" elevi şi studenţi; la Gherla – vîrstnicii. Am prins si eu din vremurile cand eram scosi din clase si stateam cu steguletul pe marginea drumul asteptandul pe nea' Nicu.

| ary a răspuns:

Trimis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@MrRight- poftim, acest linc, sper sa te ajute!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Aurelian_Pană

| L a răspuns:

Aurelian Pană (n. 1880 — d. 4 mai 1951 Gherla[1]) a fost un om politic român de dreapta, ministru al Agriculturii şi Domeniilor, preşedinte al sindicatului agricol[2][3] ucis în vremea prigoanei comuniste.

Fost boier, proprietar a peste 6000 de hectare pământ arabil lângă localitatea Suditi din Bărăgan, a devenit în 1935 preşedintele Institutului Naţional de Export. În această funcţie face demersurile necesare importării primelor combine în România. În 1939, este ales preşedintele Academiei de agricultură. În perioada de guvernarea a mareşalului Ion Antonescu a deţinut funcţia de subsecretar de Stat la Ministerul Agriculturii şi Domeniilor între 27 ianuarie 1941 - 19 martie 1942 şi a fost Ministrul Agriculturii şi Domeniilor, după o remaniere guvernamentală, între 19 martie 1942 - 3 iulie 1943. [4]

Comuniştii îl condamnă pentru "introducerea şi încurajarea unei plante necunoscute şi inutile ţării noastre: soia".[5] Decedează în urma schingiuirilor din închisoare. Pentru că nu a încăput în sicriu, picioarele i-au fost tăiate.[6]

| diana a răspuns:

,, Aurelian Pană (n. 1880 — d. 4 mai 1951 Gherla[1]) a fost un om politic român de dreapta, ministru al Agriculturii şi Domeniilor, preşedinte al sindicatului agricol[2][3] ucis în vremea prigoanei comuniste.

Fost boier, proprietar a peste 6000 de hectare pământ arabil lângă localitatea Suditi din Bărăgan, a devenit în 1935 preşedintele Institutului Naţional de Export. În această funcţie face demersurile necesare importării primelor combine în România. În 1939, este ales preşedintele Academiei de agricultură. În perioada de guvernarea a mareşalului Ion Antonescu a deţinut funcţia de subsecretar de Stat la Ministerul Agriculturii şi Domeniilor între 27 ianuarie 1941 - 19 martie 1942 şi a fost Ministrul Agriculturii şi Domeniilor, după o remaniere guvernamentală, între 19 martie 1942 - 3 iulie 1943. [4]

Comuniştii îl condamnă pentru "introducerea şi încurajarea unei plante necunoscute şi inutile ţării noastre: soia".[5] Decedează în urma schingiuirilor din închisoare. Pentru că nu a încăput în sicriu, picioarele i-au fost tăiate."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Aurelian_Pan%C4%83

| Adella05 a răspuns:

Aurelian Pană (n. 1880 — d. 4 mai 1951 Gherla[1]) a fost un om politic român de dreapta, ministru al Agriculturii şi Domeniilor, preşedinte al sindicatului agricol[2][3] ucis în vremea prigoanei comuniste.

Fost boier, proprietar a peste 6000 de hectare pământ arabil lângă localitatea Suditi din Bărăgan, a devenit în 1935 preşedintele Institutului Naţional de Export. În această funcţie face demersurile necesare importării primelor combine în România. În 1939, este ales preşedintele Academiei de agricultură. În perioada de guvernarea a mareşalului Ion Antonescu a deţinut funcţia de subsecretar de Stat la Ministerul Agriculturii şi Domeniilor între 27 ianuarie 1941 - 19 martie 1942 şi a fost Ministrul Agriculturii şi Domeniilor, după o remaniere guvernamentală, între 19 martie 1942 - 3 iulie 1943. [4]

Comuniştii îl condamnă pentru "introducerea şi încurajarea unei plante necunoscute şi inutile ţării noastre: soia".[5] Decedează în urma schingiuirilor din închisoare.Si picioarele iau fost taiate.

[fundita?big grin]

| Matt_1772 explică:

Nu ar fi corect sa dau la vreunul din voi funda pentru ca toti ati dat copy paste de pe wikipedia.happy Si eu puteam sa fac asta.Am nevoie de informatii din carti de istorie sau de la rudele voastre mai batranehappy. Cine vrea funda sa isi intrebe bunicii despre Aurelian Pana.hee hee

| Matt_1772 explică:

Ary. pot sa te intreb de unde stii?happy

| Matt_1772 explică:

Da vreau volumele! id meu e dizzy_weezy

| 123098lolol a răspuns:

Aurelian Pană (n. 1880 — d. 4 mai 1951 Gherla) a fost un om politic român de dreapta, ministru al Agriculturii şi Domeniilor, preşedinte al sindicatului agricol ucis în vremea prigoanei comuniste.

Fost boier, proprietar a peste 6000 de hectare pământ arabil lângă localitatea Suditi din Bărăgan, a devenit în 1935 preşedintele Institutului Naţional de Export. În această funcţie face demersurile necesare importării primelor combine în România. În 1939, este ales preşedintele Academiei de agricultură. În perioada de guvernarea a mareşalului Ion Antonescu a deţinut funcţia de subsecretar de Stat la Ministerul Agriculturii şi Domeniilor între 27 ianuarie 1941 - 19 martie 1942 şi a fost Ministrul Agriculturii şi Domeniilor, după o remaniere guvernamentală, între 19 martie 1942 - 3 iulie 1943.

Comuniştii îl condamnă pentru "introducerea şi încurajarea unei plante necunoscute şi inutile ţării noastre: soia". Decedează în urma schingiuirilor din închisoare. Pentru că nu a încăput în sicriu, picioarele i-au fost tăiate.

| 123098lolol a răspuns:

Aurelian Pană (n. 1880 — d. 4 mai 1951 Gherla)a fost un om politic român de dreapta, ministru al Agriculturii şi Domeniilor, preşedinte al sindicatului agricol ucis în vremea prigoanei comuniste.

Fost boier, proprietar a peste 6000 de hectare pământ arabil lângă localitatea Suditi din Bărăgan, a devenit în 1935 preşedintele Institutului Naţional de Export. În această funcţie face demersurile necesare importării primelor combine în România. În 1939, este ales preşedintele Academiei de agricultură. În perioada de guvernarea a mareşalului Ion Antonescu a deţinut funcţia de subsecretar de Stat la Ministerul Agriculturii şi Domeniilor între 27 ianuarie 1941 - 19 martie 1942 şi a fost Ministrul Agriculturii şi Domeniilor, după o remaniere guvernamentală, între 19 martie 1942 - 3 iulie 1943.
Comuniştii îl condamnă pentru "introducerea şi încurajarea unei plante necunoscute şi inutile ţării noastre: soia". Decedează în urma schingiuirilor din închisoare. Pentru că nu a încăput în sicriu, picioarele i-au fost tăiate.