| LisaJulie a întrebat:

Vreau sa aflu mai multe detalii despre legea mirosurilor! Deși stau intr-un sat aproape de București la mine sunt foarte mulți oameni care dau foc la cauciucuri și miroase groaznic peste tot! Cum ar trebui sa procedez cu ei?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci reclamatie la politie si Garda de Mediu.

| LisaJulie explică (pentru Ioandelasal):

Unii au probleme mai vechi și poliția pare ca se teme de ei!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chemi garda de mediu

| dullcat a răspuns:

Legea nu se aplica, nimic surprinzator aici pentru Romania. Tot Bucurestiul este afumat din cauza gropilor de gunoi incendiate, plus a numeroaselor dumping sites ilegale, iar pe Garda de mediu o doare unde nu rasare soarele.Eu urmaresc mai multe ong-uri de mediu care constant se preocupa si nu rezolva nimic.Nu doream sa te descurajez dar cineva trebuie sa spuna si realitatea.Intr-o masura asemanatoare ma deranjeaza cand vecinii dau foc in curte la resturi vegetale si diverse materiale.E si o problema de mentalitate proasta, lipsa de educatie.

https://stirileprotv.ro/......cesta.html

| dullcat a răspuns:

,,Atât oamenii și companiile, cât și autoritățile publice, precum primăriile pot fi amendate pentru încălcarea regulilor când vine vorba de deșeuri.

Incendierea deșeurilor este interzisă și pedepsită, potrivit legii 211/2011 – principala lege cu privire la gestionarea deșeurilor, cu modificările și completările ulterioare

În cazul în care sunt arse deșeuri periculoase, fapta se poate încadra la infracțiune și pedepsi cu închisoare de la 3 la 5 ani, potrivit legii nr. 211, art. 63 – inclusiv pentru persoane fizice.'' - https://www.greenpeace.org/......-care-ard/

Gasesti un linkul de mai sus un ghid care te indruma despre cum trebuie sa procedezi in astfel de situatii. Sper sa reusesti ce iti propui.Succes.

| LisaJulie explică (pentru dullcat):

Nici nu stiu de ce ard caucicuri dar presupun ca mai vin romii de prin Ferentari prin localitatile de langa Bucuresti si cumpara fier vechi

| ioana748 a răspuns:

Ar trebui sa suni la 112 exact in momentul in care se intampla evenimentul
Si de acolo, stiu ei pe cine sa trimita.
Pai, muriti cu zile asa, daca se intampla des treaba asta.

| Dragobeta a răspuns:

Nu e legea mirosurilor. E legea poluarii.
Suni la Politie si anunti.
Daca ar fi o lege a mirosurilor, pe multi as reclama si eu, care merg nespalati cu transportul public.