| BilaRomânească a întrebat:

Vreau să știu dacă mă încadrez la bursa socială de la facultate. La mine în familie lucrează doar tata și câștigă 2500 de lei brut. Și suntem 4 membri. Credeți că mă încadrez?

7 răspunsuri:
| BilaRomânească explică:

3000 de lei*, scuzați

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de facultate. In mod normal trebuie sa fie media mai mica decat salariul minim, si la tine este jumate din salariul minim, deci te incadrezi lejer.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te incadrezi, avand in vedere ca media venitului pe membru de familie este mult mai mica decat salariul minim net pe tara.

| Speranta12 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Se poate lua concomitent si bursa sociala si bursa de merit, daca te incadrezi la ambele? Sau numai una dintre ele?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Speranta12):

Da, se pot primi concomitent atat bursa sociala, cat si bursa de merit.

| Speranta12 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

| DanTeSkies a răspuns:

Cel mai probabil da, deoarece se calculeaza media per membru al familiei și voi sunteti 4, 3000/4 = 750, condiția minima la facultatea mea pentru a primi bursă socială era de minim 1200, deci te-ai încadra.