| Anonim123i a întrebat:

1. Atât de mult aș vrea să fi aici
Tot ce simt să-ți pot spune
Să te aud iarăși cum îmi zici
Cum mă iubești, cică pe bune

2. Acum focul dorului mă arde
Întuneric mi-e-n suflet
Îmi lipsesc cuvintele calde
Acum le aud doar ca un urlet

3. Și te strigă și iar te strigă
Amintiri ce le-ai uitat
Mereu în minte-mi ești în fugă
Chiar dacă deodată ai plecat

4. Și însemnai totul pentru mine
O picătură, din a lui Dumnezeu veșnică iubire
Chiar dacă te-am pierdut, în fine
Tot mă lași într-o eternă uimire

5. Și mi-am promis că nu voi mai plânge
Dar inima mă minte
Varsă lacrimi și pierde sânge
Plânge tăcut, fără cuvinte

6. Nu am știut cum să te prețuiesc
A ta tăcere mă doare
Dar ce să fac? Încă te iubesc
Chiar dacă nu am mângâiere

7. Zâmbetul tău cald de altă dată
Acum mi-e chin,, preadulce"
În inima-mi purtată
Prin furtuna prea rece

8. În ochii tăi de înger m-am pierdut
Și acolo am rămas
Încă am să te caut
Mort să fiu, n-am să te las

O părere?

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Sincer? Pe o scara de la 1 la 10? I-as acorda nota 5 cu indulgenta din respect fata de munca depusa. De ce?

1. Rimele te zgarie pe creieri, sunt fortate intr-o rima incrucisata si zic ca sunt fortate pentru ca masura versurilor este inegala iar unele versurile sunt mult mai lungi si la sfarsit le-ai trantit cate un cuvant doar ca sa rimeze dar nu ai tinut contul ca pierzi firul/sensul mesajului.

2. Anumite strofe/versuri nu rimeaza. Inteleg ca aici o sa-mi spui ca nici nu trebuie neaparat dar ai mers pe o poezie cu un anumit tip de rima de la inceput, ai solicitat opinii deci uite-o pe a mea.

3. Te-ai intins cu niste cuvinte nepotrivite in anumite versuri si suna foarte aiurea daca citesti poezia cu voce tare, parca ai spune " ca cand acolo ca si cand ". O sa iti dau un singur exemplu desi sunt multe pe care le-am remarcat dar nu o sa fac aici roman. Ex:
" Și te strigă și iar te strigă
Amintiri ce le-ai uitat
Mereu în minte-mi ești în fugă
Chiar dacă deodată ai plecat "
Puteai sa scoti " daca " si " deodata " si sa spui " Chiar de brusc tu ai plecat " si suna mult mai fluid si placut urechii mintii atunci cand o citesti, nu te zgarie pe creieri.

4. Ai aici doua strofe ( 6 si 7 ) care efectiv suna groaznic. 98% Nu au rima, te-ai lungit in prea multe cuvinte ce puteau fi inlocuite cu altele mai potrivite ori puteau fi asezate altfel. Lasi impresia in astea doua strofe ca le-ai bagat de umplutura doar ca sa faci o poezie mai lunga.

In ultimii 10 ani am scris si eu cateva sute de poezii si de asemenea folosesc tipul de rima incrucisata. Esti pe drumul cel bun oricum, dar invata din critica constructiva si nu o lua ca pe o insulta ca altfel nu o sa te perfectionezi.

| Anonim123i explică (pentru siriusblack98):

Vă mulțumesc din suflet
Câteodată chiar am nevoie de aceste critici constructive

| siriusblack98 a răspuns (pentru Anonim123i):

Oricand! Ma bucur daca am putut ajuta.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.E draguta poezioara, insa eu as simti nevoia sa fac mici schimbari.La strofa 4, versurile 2-3 sa fie:
O picatura din a lui/ei vesnica iubire
Dumnezeu/providenta mi-a oferit prin tine
Inca mai ma zbat in durere si umire
si la 6, ultimul vers: Inca nadajduiesc alinare.Strofele 7 si 8 par prea scurte fata de restul.Dar daca sunt asa ca sa sugerezi ca ai obosit, nu ma lua in seama.laughing

| Anonim123i explică (pentru dullcat):

Voi lua orice părere în seamă
Chiar dacă poezia nu o voi mai modifica, totuși voi ține cont de păreri pentru următoarele poezii

| Simpatic a răspuns:

O piesa la care imi tresare inima de "adolescent" de fiecare data cand INCA o ascult :

Kitzi feat. Kata - Cum sa te am

https://www.youtube.com/watch?v=8sCH7RmsUsU

toti poetii ar trebui sa ia notite de la versurile acestei piese!

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Buna, foarte de la mine 10. Cum ai pierdut-o daca nu te superi?
Zău! La cat de mult se vede ca o iubesti, parca imi vine sa ma duc sa ii scriu eu Ei! sau eventual sa o cert un pic?