| AndreeeaDaniela a întrebat:

A citit cineva Maestrul si Margareta de Mihail Bulgakov?
Dar Adolescentul de F. Dostoievski? Cateva pareri, va rog!
Puup:*

Răspuns Câştigător
| xClementine a răspuns:

Maestrul si Margareta eu! Cum in carte este vorba in mare parte de regimul totalitar, adica din timpul lui Stalin, in Moscova, acesta a fost intruchiparea diavolului de fapt. Ii sti actiunea? Daca nu, iti spun eu un mic inceput, sfarsitul nu, pentru c-as vrea sa te determin s-o citesti, merita! happy
Totul incepe intr-o zi cand doi scriitori stau de vorba pe o banca, in fata unei biserici, cand deodata se apropie un domn destul de sumbru atat la chip cat si imbracat, care, era de fapt Diavolul. Acei doi domni de pe banca disputau existenta divinitatii, cum ca daca Dumnezeu nu exista, nici Satana nu exista. Iar atunci, acel domn ii zice ceva de genu' ''Vrei sa-ti arat ca exista?''. Ii prezice astfel viitorul unuia dintre ei, cum ca va muri decapitat de un tren, parca asa, si de acolo incepe toata actiunea, celalalt domn innebuneste si tot asa, de aici se declanseala adevaratele conflicte. Ideea romanului este de fapt aceea ca Diavolul vine in fiecare an pe acolo si isi bate joc de populatie, face tot felul de jocuri cu ei ca sa le naruiasca viata, am uitat sa mentionez, vine insotit de asistentii lui ca sa-si caute intr-un fel noi aliati. Daca citesti si cartea despre Pilat din Pont, judecatorul lui Iisus, iti vei da seama ca acolo sunt trimiteri directe la romanul asta, Maestrul si Margareta si ca au o stransa legatura chestiile astea, pe langa faptul ca se termina exact la fel, cu aceeasi propozitie. Iti recomand ca dupa ce citesti romanul, sa citesti si Pilat din Pont, pentru a face intr-un fel niste asemanari, de aici si ideea ca datorita regimului ce devastase atunci Moscova, a fost supranumit Stalin si acel ''diavol''.

| AndreeeaDaniela explică (pentru xClementine):

Multumesc frumos!''Adolescentul'' ai citit?

| xClementine a răspuns (pentru AndreeeaDaniela):

Multumesc si eu, scuza-mi eventualele greseli, le-am observat acum si le-am corectat! ''Adolescentul'' n-am citit, trebuie sa recunosc ca n-am incercat nimic de Dostoievski, dar o voi face candva, oricum, a fost adaugata pe lista mea. happy

| AndreeeaDaniela explică (pentru xClementine):

Nicio problema! Stai linistita!happy