| wolder a întrebat:

Ai citit The Canterbury Tales ( Povestile din Canterbury )? Cate carti sunt? Pe care poveste a-i alege-o? Care e mai usoara?
Am de ales doua despre care sa vorbesc la examen si nu stiu pe care sa le aleg.

6 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
Am citit "The Canterbury Tales", acum vreo 15 ani, cand eram studenta la Litere, in anul I si studiam literatura engleza medievala.
O carte foarte draguta, mi-a placut destul de mult, mai ales ca eu sunt foarte pasionata de intreaga literatura engleza, de la medievali si renascentisti la moderni si postmoderni (victorienii, insa, ocupa primul loc in topul preferintelor mele de cititor),.
Sunt 24 de povestiri. Daca ar fi sa-ti recomand doua la care sa te raportezi la examen, as opta pentru "The Wife of Bath's Tale" (preferata mea din intregul volum) si pentru "The Knight's Tale".
Poate vei dori sa citesti integral volumul! Merita, sa stii, sunt foarte interesante absolut toate povestile (si diferite intre ele ca stil, limbaj, personaje si gen literar).
Lectura placuta, succes la examene si weekend fain iti doresc!

| wolder explică (pentru Cameliapantiru):

Imediat cum voi avea timp le voi citi. Abia astept!

| wolder explică (pentru Cameliapantiru):

Le ai pdf sau le pot gasi online?

| Cameliapantiru a răspuns (pentru wolder):

Nu le-am citit on-line, ci dintr-o carte veeeche, din biblioteca familiei.
E posibil, insa, sa se gaseasca si pe net.
Lectura placuta si astept impresii!
Te pup!

| wolder explică (pentru Cameliapantiru):

Le-am luat de la bibloteca, mersi oricum! Iti voi spune impresiile mele dupa ce le citesc

| Cameliapantiru a răspuns (pentru wolder):

Cu drag!
Spor la citit!
Noapte buna!