| Anonim430 a întrebat:

Am 13-14 ani și nu prea îmi place să citesc. Când citesc o carte, uneori mă simt că doar citesc niște propoziții, fără o idee clară și parcă nu mi se relaxează mintea. Cum pot face să-mi placă cititul mai mult?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Faci parte din categoria analfabeților funcționali!
Știi cum se spune: Pofta vine mâncând! Citește în continuare! La un moment dat te vei deștepta! Pentru început îți recomand lecturi ușoare - carți de povești pentru copii!

Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asadar ai 13 ani, ca nimeni nu are 2 varste in acelasi timp!
Cititul se invata doar CITIND in fiecare zi, cate 10-15 minute si urcand dupa 1 saptamana la jumate de ora, apoi la o ora samd. Poti incepe cu carti de povesti pentru copii, ca-s usoare si placute si vei ajunge in jumatate de an la romane mai grele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când citesc o carte. Ce carte citești? O carte de literatură care să îți placă să o citești trebuie să fie adecvată vârstei tale, în primul rând. Să citești și să și înțelegi. să trăiești emoția povestirii, narațiunii dintr-o carte, și asta se învață. Profesorii tăi de limba română ar fi trebuit să te învețe asta până acum. Dacă nu au făcut-o, sau nu au reușit, poți învăța asta și singur, dar este ceva mai greu. Astfel să începi cu nuvele scurte, scrise pentru copii și adolescenți. De exemplu Cuore, de Edmondo de Amicis.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poate ai ales cartile nepotrivite? Sa iti placa cititul nu inseamna neaparat sa digerezi ori gen, stil sau orice autor.Totul e foarte subiectiv. Presupun ca acum in vacanta ai de citit lectura data de profa de romana?

Unele chiar sunt scrise aiurea.Am putea si eu spune despre cateva ca nu ma atrageau, citeam asa si treceau propozitiile pe langa mine fara sa retin nimic.laughing
Cauta sa citesti atunci cand esti linistit/a, intr-un loc care iti place, cu atmosfera buna. Poti discuta si cu prietenii sa vezi ce mai citesc ei, poate aveti gusturi similare fara sa stii si iti pot ei recomanda ceva care ti-ar placea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa o lasi mai moale cu social media. In special tiktok si Youtube shorts. Este cunoscut ca distruge atentia distributiva si capacitatea de concentrare. Daca vrei poti asculta carti audio. Recomand clasice ca baltagul, ion si la tiganici.

| Anonim430 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, prea mult mă uit oa short-uri pe YouTube

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai citii o carte al cărui subiect chiar te-ar interesa, cred că nu ai mai avea același sentiment.

| andreeaeml1200 a răspuns:

Cam asta inseamna analfabet funcțional, știi sa citesti, dar nu înțelegi sensul si mesajul textului

| Anonim430 explică (pentru andreeaeml1200):

Și cum mă pot trata?

| alisa201921 a răspuns:

Cred ca înseamnă ca nu citesti cărțile potrivite. Începe sa citesti niște carti mai ușoare, ceva te-ar interesa. Ai și 13-14, nu poți citi Dostoievski. Eu la 13-14 ani citeam cărțile de John Green, de atunci am început sa "practic" cititul.