| narcis690 a întrebat:

Am întâlnit expresia "ce blană este... (ceva)".
Ce înseamnă?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cuvinte din slangul adolescentilor...
noi astia mai "batrani" de 25 de ani nu folosim acest argou plin de "neologisme" laughing

ce blana mea

| ReddY25 a răspuns:

Înseamnă că ceva este mișto,beton, marfă, bengos, frumos, tare etc

| Lukasssz a răspuns:

Ce cool/misto

| ioana748 a răspuns:

Este sinonim cu ceva extraordinar.

| SuNaM a răspuns:

Expresia vine de la o mașină istorică BMW ( E30 ) poreclita,, Ursul ".

Versul care a consacrat-o este,, are blana de urs? și vorbește nemțește) făcând referire la mașină.

PS: A fost foarte cringe sa explic total expresia dar sper că te am ajutat

| ReddY25 a răspuns (pentru SuNaM):

Pe bune? Nu știam

| Simpatic a răspuns (pentru SuNaM):

De bmw ursulet multi am auzit, la fel alte modele bmw cu vechime poarta alinturi precum pisicuta sau rechin

are si Grasu XXL o piesa blanadeurs si in clip avea un SCANIAwinking

multumim ca ne-ai lamurit cu blana

apropo de E30 si alte sleepere...

dupa pricipiul:
I'm from the home of the Houston Texas
The only horse we ride is in our Lexus

https://youtu.be/RlSyAtdSvGM?si=gDBInLRRL0OQ2eTY&t=195

| SuNaM a răspuns (pentru Simpatic):

Exact. Și nu mai vorbim de,, rechini "..aia e alta ligawinking

| Simpatic a răspuns (pentru SuNaM):

Da happy

| Justasimplequestion a răspuns:

Inseamna ca s-a facut cioaca băţ laughing