| Tita_Catalin_1989 a întrebat:

Am o intrebare scurta, de la ce note se iau in clasa a-VI-a :
Prem 1
Prem 2
Prem 3
Ment 1
Ment 2
Ment 3

Răspuns Câştigător
| Blackrose4 a răspuns:

Depinde de clasă şi de şcoală. Depinde de cât de buni sau de cât de slabi sunt elevii clasei respective.
Dacă cea mai mare medie dintr-o clasă este 9, 88 să zicem, va lua premiul 1. În acest caz, premiul 2 şi premiul 3 se i-au în funcție de primul loc: premiul 2 poate fi cu o medie de 9, 74 iar premiul 3 poate fi cu o medie de 9, 50. Premiile se i-au până în 9, 50. De aici, teoretic încep mențiunile.
Eu am luat acum câțiva ani mențiune 2 sau 3 cu media 9, 01. Nu mai țin minte exact daca era mențiune 2 sau mențiune 3. happy
Deci. Mențiunile pot începe de la 9, 50 în jos, cam până la 8, 50.
Nu e o regulă neapărat.

3 răspunsuri:
| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Din cate stiu, la ciclul gimnazial, adica clasele V-VIII, se da cate un premiu din fiecare - I, II si III, pentru primele trei medii in ordine descrescatoare. Totusi, pentru premiul I, media trebuie sa fie peste 9.50, pentru. premiul II, peste 9.00, Pt. premiul III, peste 8.50, dupa care urmeaza mentiunile.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de scoala/diriginte.
La noi s-a dat mentiune si la media 9.

| Kandia15 a răspuns:

Depinde de mediile celorlalti din clasa ta.