| sebiibes a întrebat:

Am o problema, sunt deja in clasa a 10-a si nu am terminat nici o carte mai mare de 100 de pagini.
Pur si simplu nu vad ceva interesant in citit si de fiecare data cand incerc sa citesc o carte ma balbai si uit ce citesc. Nici romana nu vorbesc bine ca cauza a lipsei cititului.
Un prieten pasionat de carti, mi-a spus ca nu poti incepe sa citesti orice carte la inceput, mi-a zis ca sunt carti mai usor de citit decat altele.
As cere niste recomandari de carti pentru incepatori, preferabil aventura, sau orice altceva ce i-ati putea recomanda unui adolescent de 16 ani ( nu romanta).

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caută o carte cu schițe scurte. Dacă sunt scurte, o să fie mai ușor de citit.
Și încă ceva mai special. Scrie tu o schiță scurtă sau mai multe, ceva din viața ta. Scrie pentru tine, ca să te antrenezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand cartea aceasta

https://www.elefant.ro/arcasul-verde_fe8bcf49-31aa-492e-94af-367d0a811986

Ai zis aventură, asta ți-am recomandat. Cu această carte am început și eu să citesc cărți la vârsta de 15 ani. Apoi am citit toată biblioteca pe care o aveam atunci ( peste 90 cărti), majoritatea cărți polițiste Sandra Brown sau Sidney Sheldon. Dar Sidney Sheldon dă de pământ cu Sandra Brown pentru că el are mai multa imaginație. În schimb arcasul verde chiar merită citită. Țin minte că într-o singură zi am citit toată cartea.

Iar cititul îți dezvoltă gândirea, înveți să citești mai repede și în plus înveți să scrii și corect.

| sebiibes explică (pentru sadrian46):

Un exemplu de schita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cartea este indisponibilă momentan, însă dacă vrei o am eu în format PDF și ți-o pot trimite dacă dorești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sebiibes):

Cred că se referă la benzi desenate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru sebiibes):

Un exemplu de schiță pe care să o scrii tu?
Eu îți dau un exemplu de schiță scrisă de mine despre viața mea de licean. https://dosarelexsikix.blogspot.com/......grade.html