| lovelygirl a întrebat:

Am o problema...Nu stiu ce carte sa o apuc sa o citesc...Nu sunt o fana a cititului, dar stiu ca e important sa citesti cat mai mult. Imi puteti recomanda vreo carte de varsta unui copil de clasa a sasea- a saptea, nu prea lunga?big grin...Va rog trebuie sa ma apuc de ceva!happy

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

M-am gandit mult la intrebarea ta si nu stiam ce sa-ti zic, Uite, iti recomand Maitreyi. E o carte scurta, foarte elegant scrisa, de dragoste, extrem de potrivita varstei tale.

| MM a răspuns:

Ciresarii-Constantin Chirita. Sunt vreo 5 volume, ia-le pe randwinking

| angella1972 a răspuns:

Apuc-o de unde vrei, dar incearca s-o citesti totusi, indiferent de lungime. daca mergi in oricare biblioteca, chiar si la biblioteca scolii, vei gasi multe carti interesante pentru varsta ta.eu in clasa a 5-a citisem deja LA MEDELENI DE IONEL TEODOREANU, LEGENDELE OLIMPULUI, nu mai zic de cartile lui JULES VERNE

| dya_4589 a răspuns:

Daca tie nu-ti place... atunci de ce tii neaparat?
Ciresarii am citit eu in perioada aia si mi-au placut mult... asa mai poti citi ceva de Jules Verne (desi mie una nu prea mi-a placut) sau Moby Dick de Herman Melville, Maitreyi de Mircea Eliade... sau intreaba profa/proful de romana sau bibliotecara/bibliotecarul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar profesoara voastra nu va da lecturi suplimentare de citit? de ce nu incepi cu ele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnisoara eu nu pot decit sa-ti recomand sa gasesti acea placere de a citi spunindu-ti doar ca fiecare carte contine "file de viata". E experienta fiecarui autor, de viata, de dragoste si puse acolo din insasi trairile lui. E vorba de o viata de om intr-o carte.Ai prilejul sa pleci in aventura marilor si oceanelor lumii cu Jules Verne, dar atentie mare, vei cunoaste si geografie si, daca-l vei citipe tot, vei cunoaste si fauna fiecarui loc parcurs.Si vei ajunge probabil la Thomas Hardy a caror brate iti vor fi deschise pentru a te duce intr-o alta dimensiune a dragostei.Toti oamenii ce au devenit autori au deschis bratele, dar ce pacat ca le-am intors spatele.

| suzzamen a răspuns:

Eu iti recomand sa incepi cu o carte mai usor de inteles si dupa aceea, dk vei descoperi ca iti place foarte mult lectura poti continua cu cv mai adecvat!