| dbigiu84 a întrebat:

Ce carti de aventura pe care le-ati citit le recomandati unui adolescent?

Răspuns Câştigător
| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Harry Potter? laughing) Pe bune happy De J. K. Rowling
Fetita celei de-a sasea luni de Moony Witcher
Hotul fulgerului de Rick Riordan
O bucla in timp de Madeleine L'Engle
Bunica mi-a zis sa-ti spun ca-i pare rau de Fredrik Backman
Razboiul care mi-a salvat viata de Kimberly Brubaker Bradley
Baiatul cu pijamale in dungi de John Boyne
Aventurile lui Huckleberry Finn de Mark Twain
Ocolul pământului în 80 de zil de Jules Verne
Confesiunile unui prieten imaginar de MICHELLE CUEVAS
Cronicile din Narnia de C. S. Lewis
Minunea de R. J. Palacio
Toate panzele sus! de Radu Tudoran
Istoria lui Razvan de Horia Corches
Scârții de Tom Fletcher
Cartea cimitirul de Neil Gaiman
Circul Mirandus de Cassie Beasley
Pax de Sara Pennypacker
Robinson Crusoe de Daniel Defoe
Capitan la 15 ani de Jules Verne
Rascoala de Liviu Rebreanu
Colt Alb de Jack London
Print si Cersetor de Mark Twain
Cuore-Inima de copil de Edmondo de Amicis
Fram ursul Polar de Cezar Petrescu
Exuvii de Simona Popescu

Si....Sincer pe moment doar atat imi vine in minte.
Sper sa-ti placa ceva de acolo.
Iti recomand cu incredere Harry Potter, eu sunt obsedata dupa tot ce are legatura de el, dar si restul sunt suuuper faaaaaine.
Spor la citit!

12 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Suge-o Ramona

| danbnz a răspuns:

Jules Verne - toate

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Harry Potter
Robinson Crusoe
Copiii capitanului Grant
Capitan la 15 ani
Stapanul Inelelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Geezaz dude, te-ai dus la profa de romana si ai intrebat-o?!?
eu nu sunt profa (prea multa barba big grin )... dar
Alexandre Dumas... ffs, nu ai citit nimic din asta, sa ma pipi pe educatia in rrrominica, esti handicapat dpdv al culturii generale
Karl May... nope, nu a fost tipul niciodata in America, dar RUPE la romane western

nu prea vreau sa iti recomand Sven Hassel, chiar daca e in rupere in domeniu de aventura, si NU NEAPARAT in orori de razboi, hai sa iti dau un exemplu:

dupa lupte "seculare", compania din care facea parte Sven Hassel e retrasa pentru refacere, intr-o zona "linistita" a frontului unde nu trebuie sa fie atenti ca vine inamicul in orice secunda, pentru ca ("li s-a spus") ca nu prea sunt rusi pe acolo si e o zona "linistita"
totusi (tampenie militara) sunt trimisi in patrula, daaar, ca tot ne bagam piciorul in disciplina ca doar nu e zona... FIERBINTE
mergem cu basca pe ceafa, cu tigarea in coltul gurii si URLAND: BAAAAA, DE UNDE LUAM BERE IN SEARA ASTA?!?
patruleaza ei ce patruleaza si cand trec de un colt, dau fata in fata cu o companie de rusi, si aia cu basca pe ceafa, si aia cu tigara in coltul gurii, si lor li s-a spus ca e o zona linistita si nu sunt germani pe acolo

STUPOARE

dupa 20 de secunde de STUPOARE ABSOLUTA, se trezesc toti, isi apuca armele aruncate a'la'n'ala (ca doar e zona "linistita"... NU?!?) si o iau la fuga cat ii tin picioarele pe directia de pe care au venit

povesti de la pescuit, am prins un peste... ASAAAAAAAAAA de mare
pardon, asta, povesti de razboi tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banda celor 6 ciori de Leigh Bardugo e perfectă. Am citit-o acum 2 luni și efectiv nu am putut să o las din mână. Uite recenzia mea: https://www.goodreads.com/review/show/2792805639

Poți găsi mai multe titluri pe contul meu de Goodreads. Nu uita să mă adaugi la prieteni.

Răspuns utilizator avertizat
| Vasile2003 a răspuns:

•Regele frânt de Philip Womack
•Neiertătorul de Matthew Jobin
•Drumul timpului de Janet B. Taylor
•Gardianul celor 5 vieți de Nica Stevens
•Chosen/Aleasa de Rena Fischer
•Împărăteasa celor o mie de ceruri de Rhoda Belleza
•Cupola de gheață de Patricia Garcia
• Scheleșul de Matthew Jobin
•Talamus de Ursula Poznanski
• Secret elements de Johanna Danninger

Lectură plăcută!

| Fabianaa a răspuns:

Materile Întunecate de Philip Pullman

| IubescRomânia a răspuns:

N-ai profesoară de română s-o întrebi? Eu aș zice că romanele lui Jules Verne și "Brazii se frâng, dar nu se îndoiesc" de Ion Găvrilă Ogoreanu.

| HanszmR a răspuns:

Contele de Monte Cristo
Mizerabilii - victor hugo
Colt alb