| 0097 a întrebat:

Am uitat ce inseamna adjectiv si am cautat peste tot, doamna invatatore nu-mi spune ca am invatat puteti sa-mi spune-ti voi va rog!

11 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Uite iti dau niste exemple ca să-l poti intelege:

baiat frumos= băiat(substantiv) frumos (adjectiv)

fată frumoasă= fată(substantiv) frumoasă(adjectiv)
băiat rău= băiat(substantiv) rău(adjectiv)
fată bună= fată(substantiv) bună(adjectiv)
rochie lungă= rochie(substantiv) lungă(adjectiv)
pisică mică= pisică(substantiv) mică(adjectiv)
om bun= om(substantiv) bun(adjectiv)
copil cuminte= copil(substantiv) cuminte(adjectiv)
O să-ti spun in limbajul tău:
Adjectivul e prieten bun cu substantivul happy, sunt ca doi frațiori, dar substantivul ramâne câteodată si singur, fără prietenul lui...adjectivul )
definitie:
Este partea de vorbire care arată însusirea unui lucru sau ființe.

| CryChristiAN a răspuns:

Parte de vorbire flexibilă care arată o însușire a unui obiect sau a unei ființe și determină numele acestora, acordându-se cu ele în gen, număr și caz.

Răspuns utilizator avertizat
| summergirl25 a răspuns:

Un ajectivi descrie un substantiv.
Daca nu stii ce este un substantiv, este o persoana, un loc sau un obiect. Examplu:
pat mare=pat este substantivul, mare este adjectivul.Intelegi? Sper ca te-am ajut!

| Kryss13 a răspuns:

Parte de vorbire flexibilă care arată o însușire a unui obiect sau a unei ființe și determină numele acestora, acordându-se cu ele în gen, număr și caz.

| Nitescu_Theodor_1995 a răspuns:

Adjectivul este acea parte de vorbire care exprima o insusire a unui obiect, fiinta sau idee. Gen caine negru, pix vechi, destin potrivnic.

| ana2901 a răspuns:

Partea de vorbire flexibila care exprima insusirea unui obiect si se acorda in gen, numar si caz cu substantivul determinat