| FoxWitch46 a întrebat:

Imi puteti spune ce inseamna dezechilibru hormonal? Am cautat si pe internet, dar nu am inteles mare lucru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca unul sau mai multi hormoni se secreta fie in cantitate insuficienta, fie in cantitate mai mare. Nu este obligatoriu sa fie vorba despre hormonii sexuali, pot fi cei hipofizari, hipotalamici, tiroidieni, suprarenalieni. In clipa in care un hormon este in plus sau in minus, tot echilibrul organismului se rupe

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Putem face referire la menstră, care nu este prezentă deși vârsta permite, păr prezent în zone în care nu trebuie să fie, etc.
Sănătate.
Pa, pa.

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Tu,presupun ca esti femeie,ai hormoni si feminini (estrogen) si masculini (testosteron), iar dezechilibrul hormonal este atunci cand ai mai multi hormoni specifici sexului opus, in cazul tau testosteron.De la acest dezechilibru pot aparea mai multe tipuri de complicatii, cum ar fi nivelul crescut al pilozitatii (par excesiv pe corp), intarzierea menstruatiei etc.