| loma a întrebat:

ce inseamna valoare morfologica am invatat acum cati v-a ani despre ea dar am pierdut caietul si am uitat ce insemna...iar azi am gasit un exercitiu si vreau sa ma lamuresc ...deci imi puteti spune ( funitza celui mai bun raspuns ) multumeschappy

Răspuns Câştigător
| Magduttza a răspuns:

Valoare morfologica - partea de vorbire : substantiv, adjectiv, verb, adverb... etc. ( sunt 10 parti de vorbire)

1 răspuns:
| kitty00 a răspuns:

Valoare morfologica inseamna valoare pe care o are ca parte de vorbire, valoare sintactica inseamna valoarea pe care o are ca parte de propozitie, valoare sintactico-morfologica inseamna valoare pe care o are ca parte de vorbire dar si ca parte de propozitie. Funda?