| Bianca72 a întrebat:

Buna am 12 ani si sunt fata... vreau o carte interesnta pentru mine, imi spuneti si mie ce ati citit si v-a placut la nebunie, dar creau sa stiu si cam despre ce este.Nu neaparat amanuntit. Fundita, va pup.

10 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Cire%C8%99arii
N-o să te saturi prea repede de cărțile astea.
Baftă!

Apache
| Apache a răspuns:

Incearca seria Instrumente Mortale de Cassandra Clare.

Cartile sunt pentru adolescenti.....si dintre toate seriile de acest gen, aceasta primeste cam cele mai mari note.
Sunt 6 carti, 5 au aparut deja, 4 sunt traduse in romana.
Fata de alte serii sta bine la capitolul asta.
Vroiam si eu sa ma apuc de ea...pare interesanta.

Sau seria Secretul nemuritorului Nicholas Flamel de Michael Scott.

Primele 2 carti sunt in romana, restul de 4 sunt in engleza.

Dar merita, mi-e chiar mi-a placut si nu sunt niste carti greu de citit in engleza, dimpotriva o intelegi la fel de bine ca romana daca ai niste notiuni de baza. Nu e un limbaj arhaic.
Chiar m-a surprins cat de mult mi-a placut.

sau :

Numele vantului-Patrick Rothfuss

Care e absolut geniala din toate punctele de vedere.
Al doilea volum a aparut in engleza dar mai dureaza pana cand apare si la noi. Si din pacate nu e o engleza pe care sa o intelegi usor...limbajul e destul de arhaic si trebuie sa ai notiuni destul de avansate ca sa intelegi totul perfect.
Dar daca nu te deranjeaza sa astepti...citeste-o. E cea mai buna carte care am ctit-o

| suităr a răspuns:

Nu știu daca ai citit-o (e o trilogie), dar iți recomand La Medeleni-de Ionel Teodoreanu.
Sunt 3 volume, impartite pe vârsta personajelor. (Dănut, Olguța si Monica)
Primul este când sunt copii, vacanța clasei a 4-a spre a 5-a, când apare Monica [,] ca si soră in viata lui Dănuț si a Olguței.

În a 2-lea adolescența lor, iar al 3-lea, când vor vinde moșia de la Medeleni.

E captivant, si haios, dar si de dragoste big grin

Spor la citit!

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Cronicile Wardstone de Joseph Delaney. După mine este foarte bine scrisă pentru vârsta ta. Despre un ucenicul Vraciului. Cred că ştii ce sunt... dacă nu, eu sunt cei care luptă cu Întunericul după cum zice seria. Este puţin horror, dar este foarte drăguţă.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

"Marile Sperante"-Dickens.

| LegionarulRoman a răspuns:

Contele de Monte Cristo de Alexandru Dumas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O carte care mi-a placut foarte mult si care cred ca o poti intelege este "Jocurile foamei" volumul intai.
Este o carte de actiune. Hm..cred ca ai vazut filmul. Sau poate nu?
Deci, este vorba despre niste jocuri, numite Jocurile Foamei. Acestea sunt organizate de Capitoliu, un stat, impartit in 12 districte. La inceput erau 13, dar districtul 13 a fost distrus.
Eroina principala a cartii este Katniss, o fata de 16 ani, din Districtul 12. La jocuri, din fiecare district, se aleg o fata si un baiat, prin tragere la sorti. In districtul 12, a picat sora lui Katniss, Prim. Dar pentru ca aceasta avea doar 12 ani, nu ar fi putut rezista acolo, asa ca sora ei mai mare s-a oferit voluntar.
Eh..jocurile astea sunt desfasurate intr-o arena, unde totul e posibil. In fiecare an, un singur om poate castiga. Pana atunci, de cand se organizau jocurile (72 de ani parca, nu mai stiu exact) doar doi oameni din Districtul 12 au castigat.
Dar se pare ca in acel an lucrurile se vor schimba foarte mult. Daca as sta sa incep sa iti povestesc tot ce se intampla in carte, nu m-as opri panz maine laughing
Dar iti mai spun ceva : Va castiga Districtul 12. Adica Peeta (baiatul ales) si Katniss. Cum a fost posibil asta, vei afla doar daca citesti cartea.

Asa ca..nu stiu..citeste-o, ca nu vei regreta, este o carte grozava. Si nu uita ca lectura iti da aripi! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste " Lupta mea" de A. Hitler.

| Morphines a răspuns:

„Captiv în labirint"

| Crissu3005 a răspuns:

Buna,eu ti-as recomanda seria Twilight (cred ca stii deja despre ce este vorba,vampiri,varcolaci,nu sunt greu de citit),de asemenea ai putea citi Legendele Olimpului(in aceste doua volume este vorba despre zeii precum Zeus,Cronos,Prometeu, semizeii precum Hercule si eroii precum Heracle, Ulise, Ahile, ai Greciei vechi.