| Locre a întrebat:

Vreau si eu exemple de romane pe care le-ati citit si vreti sa mi le recomandati, va rog! Vreau romane de liceu mai mult, sau orice carte care v-a placut in special, nu neaparat roman.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Marii a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni - marin preda, ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi - camil petrescu.happy

13 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

J D Salinger-De veghe în lanul de secară, William Golding-Împăratul muştelor, Ken Kesey-Zbor deasupra unui cuib de cuci, Simone de Beauvoir-Toţi oamenii sunt muritori, Boleslav Prus-Faraonul, Glendon Swarthout-Binecuvântaţi animalele şi copii, Umberto Eco-Numele trandafirului, John Steinbeck-La est de Eden, Patrick Suskind-Parfumul.Autori români-Hortensia Papadat Bengescu-Rădăcini, Fecioarele despletite, Concert din muzică de Bach, Drumul ascuns, Camil Petrescu-Patul lui Procust, Ion Marin Sadoveanu-Sfârşit de veac în Bucureşti, Mateiu Caragiale-Craii de Curte-Veche

| Vizitiul a răspuns:

"Idila pe un turn"-Thomas Hardy, m-a impresionat.

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Eu am fost innebunita dupa Rebreanu.Are niste romane superbe.Mai imi plac si Garcia Marquez, Dostoievski, Kafka, Jules Verne.

| bigdady a răspuns:

Citeste O tragedie americană de Theodore Dreiser e o carte foarte buna

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Mara - Ioan Slavici, Maitreyi-Mircea Eliade, Alchimistul, Unsprezece minute, Vrajitoarea din Portobello- Paulo Coelho

| Locre explică:

Mari, chiar ai dreptate legat de cartea lui Camil Petrescu, deoarece am inceput-o acum doua zile si e superba, pur si simplu daca as putea o zi intreaga as sta sa o termin de citit.Multumesc tuturor pentru raspunsuri, toate sunt bune si ma tenteaza sa citesc unele dintre ele! Astept alte sugestii!

| Bteen a răspuns:

Mara-Ioan Slavici, Ciocoii Noi si Vechi de N.FIlimon, Morometii -Marin Preda, Cartea Nuntii- G.Calinescu, Hronicul si cantecul varstelor-Lucian Blaga astea sunt carti de liceu. Ti-am dat niste exemple dar sunt foarte multe carti interesante.Si iti mai recomand Moartea Caprioarei de Nicolae Labis, nu e de liceu dar e superba. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procesul-Franz Kafka(e geniala )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasate de astea nu mai citi ca cititu dauneaza grav sanatatii ceartate cu cititu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanul Ion e foarte bun il recomand

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta caut si eu

| aura_6335 a răspuns:

Romanele care le citesti in liceu sunt Mara, Ion, Maitreyi, Cartea nunti. Mie personal cel mai mult mi-au placut Mara si Maitreyi.

| radulescu a răspuns:

Baiatul saman de la carefour