| Mertens2000 a întrebat:

am dat azi examen la romana, am lucrarea aproape perfecta, poate fi anulata din cauza unor stersaturi cu picul?

8 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Regulamentul are multe indicatii, dar nu va speriati pentru cea mai mica greseala! Scopul examenului este sa vi se verifice si evalueze cunostintele si nu sa va vaneze micile greseli datorate emotiilor sau obisnuintelor!
Profesorii corectori sunt cei care lucreaza cu elevi ca voi si au tot interesul sa va incurajeze nu sa va faca rau!

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Ai toate sansele ca lucrarea sa-ti fie anulata, oricat de buna ar fi.
Acele stersaturi se vor considera semne.
In regulament ( care se prezinta inaintea examenului), se specifica foarte clar ca orice greseala trebuie taiata cu o line orizontata, ATAT!

| lovecats123 a răspuns:

Sti bine ca nu ai voie sa folosesti picul deoarece se considera semn Acum depinde cat de mari si vizibile sunt stersaturile.Eu ca sa nu fiu tentata sa folosesc picul.l-am lasat acasa

| Mertens2000 explică (pentru lovecats123):

Era o greseala in interiorul enuntului, care am descoperit-o la reverificare. Nu aveam alta alternativa, dar ar fi o prostie sa imi anuleze lucrarea... pentru cine as face semn daca eu am lucrarea de peste 9.

| dodo1530 a răspuns:

Buna! Felicitari!
In regulament este specificat ca nu ai voie sa utilizezi picul, dar acest lucru depinde foarte mult de cat de evidente sunt stersaturile si, in p[rimul rand, de profesorul care iti va corecte foaia de examen.
Sper sa nu fie vreo problema; eu, acum doi ani, uitasem ca nu ai voie sa subliniezi pe teza, iar la mate am subliniat fiecare raspuns al problemelor/exercitiilor straight face dar nu am patit absolut nimic big grin

| roberta7087 a răspuns:

Depinde de cat de exigent este profesorul, deoarece iti poate anula lucrarea sau se poate preface ca nu a vazut depinde si de marimea lor acum. Oricum nu te stresa pe chestia asta sa faci bine la matematica. Bafta miercuri! P.S si eu sunt tot clasa a 8-a si am dat azi examen.

| Mertens2000 explică (pentru roberta7087):

La matematica nu am emotii, am fost olimpic si sper la 10, dar daca iau 10 si lucrarea la romana este anulata este egal cu 0 :/. P.S. am doar doua stersaturi si se observa doar o diferenta usor-medie de culoare.

| roberta7087 a răspuns (pentru Mertens2000):

Pai atunci nu cred ca iti va anula lucrarea. Si eu sper la 9 sau 10 la mate, dar la romana cred ca iau 9