| Martsje a întrebat:

Bună!
Aș dori să aplic pentru un post de librar și m-ar interesa, din experiența proprie sau din auzite (de la prieteni care au trecut prin experienșa aceasta, de ex) să știu cam ce te intreabă la un interviu de angajare pentru postul de librar.
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Postul de "librar" este un simplu post de VANZATOR intr-o librarie!
Nu se cere experienta sau certificare pentru asta.

| nukeyly a răspuns:

Orice alegi este sa-ti placa, sa lucri cu placere, pentru liniste interioara.
Intrebarile clasice: aveti experienta in domeniu acesta, cati ani? [ei prefera ani nu luni] ati mai lucrat in domeniu, cat ati lucrat la ultimul job, de ce ati plecat[ei prefera om sa taca sa faca ca si calul si de preferat sa stea pe job 50 de ani fara marire de salar], puteti lucra in conditii de stres, efort sustinut, ore suplimentare daca e cazul, unde te vezi in 5 ani si orice faci nu fa ca tipa asta:
A Millennial Job Interview
https://www.youtube.com/watch?v=Uo0KjdDJr1c&t=69s