| Emiliagabriela1801 a întrebat:

As vrea sa public o carte la Editura Arthur sau la Paladin. Oricum, m-am apucat sa o scriu. Îmi puteți spune ceva legat de acest domeniu? Merita munca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Piata de carte din Romania nu este numai mica, ci si mofturoasa.
Eu am fost refuzat de 31 de edituri.
Oamenii editurilor vor sa mearga la sigur si debutantii nu sunt un pariu de dorit.
Scriu de 5 ani si am sapte carti pana acum, autopublicate in formal digital.
Sfatul meu este sa iti traduci cartea in engleza.
Doar asa vei avea sansa sa afli daca "merita".
Bafta!

3 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

De meritat merita.
Trebuie sa iei legatura cu cei de la Arthur sau alta editura( cand e gata sau de acum ca sa iti explice ce trebuie sa faci cand termini cartea).
Trebuie sa ai in minte si faptul ca unei edituri s-ar putea sa nu ii placa lucrarea ta, dar nu te descuraja caci sunt si altele.Important e sa scrii in fiecare zi si sa exersezi.
De asemenea incearca sa citesti cat mai multe opere ale unor autori din diferite stiluri, pentru a te ajuta sa iti formezi/ perefctionezi propriul stil de scriere.

| TheElectricAnt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ne poti da un link cu cartile tale?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cât vrei să merite. Pe rafturile unei librării sunt 20000 de volume diferite. Să te gândești din ce motiv te-ar prefera cititorii pe tine. Dar asta nu trebuie să te descurajeze. Poți publica sub formă de eBook. Iar pe banii tăi, poți să tipărești ce vrei.