| carnatunfuriat a întrebat:

Buna seara TPU si dragi prieteni. am si eu o problema. as vrea sa scriu o carte. de fapt chiar scriu o carte. imi este cam greu cand ma gandesc sa o public deoarece nu prea le am cu gramatica, bine... ma descurc cat de cat dar mai am greseli. ce fac? o public si ma fac de cacao la editura, sau o scriu si o dau uitarii? astept pareri si ajutor.

Răspuns Câştigător
| rodriguesro a răspuns:

Https://www.languagetool.org/
e un site care te poate ajuta foarte mult, mai exact mai mult de jumătate din munca de corectură şi adăugat diacritice. Setează limba română, copiază textul în chenar și spor la treabă.
Nu ar strica o reverificare după corectură.
Spor!

4 răspunsuri:
| cristi767 a răspuns:

Pai pune pe cineva sa ti-o corecteze inainte. Ce poate fi asa de greu? happy

| carnatunfuriat explică (pentru cristi767):

Da dar sti ca imi cam pica nasol treaba. nu existas vreun program anume care sa ma ajute? problema mea este ca nu prea am facut multa scoala prin Romania de pe clasa a 4-a am plecat in afara si m-am intors de un an in tara. am inceput sa citesc carti in limba romana sa ma ajute cat mai mult. am citit: crima si pedeapsa, fratii karamazov, un veac de singuratate, dar intr-un final tot se mai ivesc greseli in ceea ce priveste scrisul, nu ma refer la cuvinte in sine ci la felul cum le despart sau... in loc de as am scris asi... cred ca ma intelegi. oricum mersi de idee.

| rodriguesro a răspuns (pentru cristi767):

Costă bani buni și trebuie să găsești pe cineva dispus pentru asta.