| SofiaDalinda a întrebat:

Bună, aș vrea să scriu o poveste dar nu as vrea sa mă axez doar pe un singur personaj. Cum as putea sa scriu în așa fel încât să nu încurc cititorul? De exemplu, scriu ce gândește un personaj dar după aceea as vrea sa scriu ce gândește și celălalt. Daca as face asta, aș strica de tot povestea?

Răspuns Câştigător
| InAfaraTiparelor a răspuns:

Niste sfaturi si repere sunt bine primite. Perfectionarea se face in timp, nu spontan.

8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Citește și tu niște cărți înainte sa vezi cum sta treaba.

| johnnny123 a răspuns:

Păi nu tu ești cea care vrea să scrie povestea? Ne întrebi pe noi cum trebuie să o scrii? Ori te pricepi la scris, ori nu.

| SofiaDalinda explică (pentru johnnny123):

Nu ai înțeles la ce m-am referit.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru johnnny123):

Niste sfaturi si repere sunt bine primite. Perfectionarea se face in timp, nu spontan.

| InAfaraTiparelor a răspuns:

1.Depinde cum vrei sa expui povestea : text sau grafic(desen).
2.Motivul,actiunea care sa conduca la acel dialog interior, ce il macina pe primul si al doilea personaj.
3.Cine sunt personajele(nume, scurte povesti din trecutul lor, raportat la ceea ce creezi)
Sunt multe de explicat dar astea sa spunem ca ar fi principalele obiective narative. Altceva?

| SofiaDalinda explică (pentru InAfaraTiparelor):

Scuze dar nu la asta mă refeream. De exemplu povestește X iar după aceea trebuie sa povestească și Y ce se întâmplă și ce simte pentru X. La asta mă refer. In poveste sa pun că X povestește?

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru SofiaDalinda):

Se pare ca iar nu m-am facut inteleasa, fir-ar, nu mai are rost. Parca-i totul degeaba. Fiecare intelege ce vrea, iar sfaturile si argumentele mele n-au nici un rost. Renunt! Sa raspunda altcineva in locul meu!

| SofiaDalinda explică (pentru InAfaraTiparelor):

Am inteles la ce te-ai referit dar eu ma refeream la altceva. Sfatul tau a fost bun dar nu era ceea ce aveam nevoie.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru SofiaDalinda):

Atunci intreaba autorii de carti de povesti.