| MrCozzmin a întrebat:

As vrea sa stiu daca textul de mai jos este bun pentru al folosi in a demonstra ca textul(oricare) este fabula.
Fabula este o specie a genului epic, în care se critică defecte omeneşti prin intermediul obiectelor sau animalelor. Fabula are două părţi (naraţiune şi morală) şi un mesaj cu caracter educativ.Subiectul fabului(se va povesti continutul).Textul "", de …este o fabulă, pentru că are toate caracteristicile acestui tip de text. În primul rând, este un text epic. Are acţiune, personaje, narator. Acţiunea este simplă. Personajele sunt(enumerare). Naratorul povesteşte la persoana (I)a III-a. În al doilea rând, textul este fabulă, pentru că, prin intermediul unor animale, sunt criticate de fapt defecte umane. (Samson) este tipul omului...(Samurache) este tipul omului...În al treilea rând, textul are o structură specifică fabulei. Prima parte conţine textul narativ iar a doua parte spre deosebire de late fabule,morala, este bine exprimata de catre autor si poate fi incadrata intr-un proverb.În sfârşit, textul este fabulă, pentru că are un mesaj cu caracter educativ. Învăţăm de >aiciCu toate cele prezentate mai sus reiese ca opera >este fabula.

Răspuns Câştigător
| mijlsach a răspuns:

Este bun, doar ca poti da exemple ...la personaje, actiune, verbe si pronume la persoana a 3-a, defectele uamenilor...incearca sa aduci in sprijinul ideilor /argumentelor tale secvente din text..in rest e bun

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa demonstrezi ca o opera e fabula, trebuie sa evidentiezi caracteristicile fabulei cu exemple din textul dat.

| MrCozzmin explică (pentru anonim_4396):

Nu asta am intrebat.

| mijlsach a răspuns (pentru MrCozzmin):

Este bun, doar ca poti da exemple ...la personaje, actiune, verbe si pronume la persoana a 3-a, defectele uamenilor...incearca sa aduci in sprijinul ideilor /argumentelor tale secvente din text..in rest e bun

| mijlsach a răspuns:

In prisma(datorita) celor scrie mai sus(sau: In concluzie) textul "..." este o fabula avand ca invatatura (si scrii ce ti-a ramas in minte.dar foarte scurt)

asta este parerea mea

| MrCozzmin explică (pentru mijlsach):

Eu nu asta am intrebat.