| xXx_6498 a întrebat:

Salut ce nota credeti ca as lua la romana cu asta?(va rog rasp repede)(cainele si catelul):

Fabula este opera epica in versuri sau proza in care, prin intermediul unor animale, plante sau obiecte personificate, scriitorul prezinta moravuri si defecte omenesti. Textul unei fabule este alcatuit din doua secvente: o naratiune alegorica si morala (invatatura extrasa din povestioara relatata).

"Caine si catelul", scrisa de Vasile Alexandrescu apartine genului epic, intrucat scriitorul isi exprima in mod indirect, prin intermediul personajelor si al actiunii, sentimente despre demagogia altora care declara prin vorbe lucruri frumoase si demne, dar nu se dovedesc in stare sa le puna in practica. Modalitaiile de expunere folosite sunt naratiunea realizata la persoana a III-a si dialogul care confera textului caracterul de secventa dramatica si devine mijloc de caracterizare a personajelor. Recunoastem in acest text si celelalte tresaturi specifice fabulei. Astfel Samson intruchipeaza demagogul, omul care vorbeste despre egalitate, dreptate, fiind nemultumit de trufia si superioritatea altora, iar Samurache este tipul omului care are naivitatea de a crede in vorbele auzite, insa va constata ca sunt valabile doar in teorie, nu si in practica.

Textul este alcatuit din 36 de versuri, cu o masura variabil(versurile lungi alterneaza cu cele scurte) care pot fi grupate in cele doua secvente specifice unei fabule: primele 34 de versuri constituie povestirea alegorica, iar ultimele doua versuri contin morala.

Textul contine doua substantive, aflate apparent intr-un raport de coordonare, insa intamplarile relatate vor dovedi ca intre caine si catel exista o distanta insumontabila. Fabula ne descrie discursul lui Samson despre egalitatea "dobitoacelor" : "Cat imi sunt de urate unele dobitoace,/Cum lupii, ursii, leii si cateva/Care cred depre sine ca pretuiesc ceva!". Observam ca in enumerarea lui Samson apar animale salbatice care ii sunt superioare. Prin caracterizarea directa naratorul realizeaza o prezentare a lui Samson, "dulau de curte, ce latra foarte tare". Propozitia atributiva are un nteles figurat intrucat verbul "a latra" se refera aici la demogogie.

Cuvintele lui Samson sunt auzite de catelul Samurache care in naivitatea lui ii da crezare si vrea sa-si manifeste iubirea fata de semeni. Observam ca antiteza dintre cele doua personaje este marcata pe de-o parte prin intermediul numelor si pe de alta parte prin opozitia remarcata intre substantivele "caine/catel".

Samurache se adreseaza lui Samson si boului cu care acesta statea de vorba folosind apelativul "fratii mei", fapt ce starneste mania dulaului. Cel pe care il considera in mod democratic "frate" ii raspunde umilindu-l si amenintandu-l "Noi, fratii tai, potaie!/O sa-ti dam o bataie/Care s-o pomenesti".

Invatatura care se desprinde ne arata ca adeseori oamenii isi doresc egalitatea doar cu cei mai puternici si nu cu cei mai slabi decât ei.

Prin aceasta subliniere devine evident faptul ca, desi s-au confruntat personaje din randul animalelor, poetul i-a avut tot timpul in vedere pe oameni, referindu-se la defectele lor. Din morala fabulei desprindem astfel atitudinea critica a autorului fata de vorbirea goala, fata de mandria nejustificata, dupa cum sunt condamnate indirect si neutralitatea, graba cu care unii se reped sa aprecieze oamenii doar dupa vorbele lor, fara sa mai astepte faptele. Asadar, fibula ne indeamna sa cunoastem oamenii nu dupa vorba ci dupa fapte.

10 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

E Grigore Alexandrescu.

Cred ca e luata de pe net,daca nu ar fi nu ai mai intreba aici,ai fi sigur pe ce scrii, dar de fapt nu esti.

La prima vedere ti-as da 10, la ascultare, daca ai spune comnetariul asta pe de rost, dar daca te-as intreba ce-i ala "demagog" sau "alegorie"si nu ai stii as scadea la 9.

| AnneMarri a răspuns:

asa-i c-ai luat-o de pe net? smug

| AnneMarri a răspuns:

si stai linistit ca 10 iei, dragutule kisswinking

| Crisis a răspuns:

Mie mi se pare super ok demonstratia, dar ai uitat doua chestii:
Pune accent mai mult pe povestire [bine, povestire e putin spus]. Nu prea ai zis nimic de cum s-a purtat Samson cu Samurache pe tot parcursul fabulei, cum l-a jignit, ce reiese din aceste jigniri. Mai spune si despre boul care il asculta pe Samson, si el e important.
Pune si o incheiere [gen "Datorita celor prezentate mai sus opera "Cainele si catelul" este o fabula"]. In rest e foarte bine, cred c-o sa iei 10.

| Puffy26 a răspuns:

Bunaaa
=Clasaa a 6a asaii?big grin
-Si soraa meaa tot aici estelaughing
A si nu este scrisaa de vasile Alexandrescu,ca este de Grigore Alexandrescu.big grin
In rest este bine, cred ca vei lua 10, mai citeste ca ai niste greseli pe acolo,cum ar fi aici jos,,Asadar, fibula ne indeamna, ai grijaa FABULA.:d
Paa si sa iei notaa mareeee.big grin

| MadaliciuXoxo a răspuns:

10winking

| moon_9668 a răspuns:

E bine, doar ca "Cainele si catelul " nu este scrisa de Vasile Alecsandri ci de Grigore Alexandrescu happy

| Larii_7360 a răspuns:

Nu este scrisa de Vasile Alexandrescuwinking, ci de Grigore Alexandrescuhappy cred ca vei lua 10:d

Răspuns utilizator avertizat