| Nimeni91 a întrebat:

Buna!
Care carte v-a făcut să plângeți?

30 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O carte despre tragedia de la Cernobâl.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să nu mă părăsesti (Kazuo Ishiguro), Doar un suspin (Anne Philipe), La răscruce de vânturi (Emily Bronte), Baraca (WM Paul Young). Îngerul păzitor (Danielle Steel), Vladimir sau zborul intrerupt (Marina Vlady), Arsă de vie (Souad, Marie-Therese Cuny), Singur pe lume (Hector Malot), Cuore (Edmondo de Amicis), Memoriile unei gheișe (Arthur Golden), Mesaj de departe (Nicholas Sparks), Tess d'Urberville (Thomas Hardy), Fratii de la Auschwitz (Malka Adler), Băiatul cu pijamale în dungi (John Boyne), Cinci ani la Auschwitz (Wieslaw Kielar), Viața după Auschwitz. O poveste despre suferință și supraviețuire, scrisă de sora vitregă a Annei Frank...

| Nimeni91 explică (pentru floresdemayo):

Am citit jurnalul scris de Anne Frank, și o sa îmi placă și ce a scris sora ei. Majoritatea cărților pe care le-a enumerat mi-au le-am citit și mi-au plăcut foarte mult. Însă nu am citit Arsa de vie, cum e?

| floresdemayo a răspuns (pentru Nimeni91):

Mă bucur! Asadar, ai citit Baraca, Doar un suspin si Vladimir sau zborul intrerupt ( despre viata cantaretului Vladimir Visotski descrisa de sotia sa, actrita Marina Vlady?)

"Arsa de vie" e o carte bună!

Ai o descriere mai jos:
https://www.elefant.ro/......392e1652aa

https://www.academia.edu/36678916/Arsa_de_vie_Suad_pdf

| Nimeni91 explică (pentru floresdemayo):

Pe astea nu, dar am spus majoritatea, nu pe toate, din lista ta am citit Băiatul cu pijamale în dungi (literatura care tratează Holocaustul era preferata mea, pentru că puteam observa unele aspecte care niciodată nu mi-au fost prezentate de către alte persoane, pentru că nu se pune accentul pe așa ceva, dar și pentru că puteam observa poveștile din spatele oamenilor), Singur pe lume, Tess d'Urberville Memoriile unei gheișe (am văzut filmul, mi-a plăcut, apoi am decis sa citesc și cartea), La răscruce de vânturi.

| Nimeni91 explică (pentru floresdemayo):

Cuore, știu că am citit cartea prin clasa a VII- a, și a fost preferata mea. Voiam să citesc Arsa de vie Decebal timp, doar că mi-am promis că mă țin departe de cărțile care mă distrug emoțional, uneori, ma gandesc atât de mult la personaje.

| gabicoo a răspuns:

Cartea de telefoane! Prea multe personaje și nici o acțiune!winking

| Brizbriz a răspuns:

Codul civil, are atatea gauri ca ma face sa plang ca traiesc in tara astahee hee

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Singur pe lume scrisă de Hector Melot

| Nimeni91 explică (pentru LordCristobal):

Și mie mi-a plăcut, știu că am citit cartea având avea vreo 13 ani, acum nu știu dacă m-ar mai atrage atât de mult.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Intunecare de Cezar Petrescu

| Nimeni91 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Nu am citit-o, dar e buna? Am căutat un rezumat si mi se pare destul de interesata.

| Nimeni91 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Cartea asta e gigantica, am găsit două volume cu peste 1000 de pagini fiecare. Sau are mai mult de două volume?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Nimeni91):

Nu stiu ce ai gasit tu! Eu am un volum cu 645 de pagini(tu probabil ai vazut o editite cu multa critica literara, sau poate mai multe romane de-ale autorului in aceeasi carte).Dar da, este foarte buna, iti da de gandit cu privire la societate(atat romaneasca cat si in ansamblu).

| Nimeni91 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Pai, de curiozitate, eu mereu caut varianta in PDF, înainte să cumpăr cartea, și am găsit două volume gigantice. Dar îmi place, și cred că o să o comand săptămână aceasta.
Mulțumesc de sugestie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facturile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu bocesc când citesc cărți pentru că mi-s bărbat nu muiere.

| 1234568807 a răspuns:

Cartea de mate pentru bac

| IIIshaneIII a răspuns:

Toate cartile cand ma puneau ai mei sa invat si nu ma lasau afara la joaca si tot prost am ramas laughing

| Nimeni91 explică (pentru IIIshaneIII):

Cred că la asta ne raportăm cu toții, nu? Sincer vorbind, mie nu îmi plăcea să învăț la matematica, o detestam, preferam sa stau ore întregi sa citesc decât să fac o problema in 20 de minute la matematica. Mi se părea cea mai dificila materie din lume.

| ionur a răspuns:

Nicio carte nu a reușit sa ma facă sa plângă. Da ia a reușit sa ma facă sa plângă de câteva ori sau de câte sunteți de miiiiii siiiii miiiii de oriiii...

| Nimeni91 explică (pentru ionur):

Nu înțeleg răspunsul.

| ionur a răspuns (pentru Nimeni91):

Pai nu ai cum chiar de țiași explica sau desena sau scrie este ceva ce nu se vede chiar dacă te uiți cu ochi.

| OmBanal33 a răspuns:

Blaze - Stephen King

| Nimeni91 explică (pentru OmBanal33):

Îmi plac lucrările lui Stephen King, însă pe asta nu am citit-o.

| Geass1 a răspuns:

Vânătorii de zmeie.

| Marțipanul a răspuns:

Cred că doar "Mizerabilii" (V. Hugo), "Idiotul" (F. Dostoievski) și "Fiul risipitor" (și cea scrisă de Radu Tudoran, și cea scrisă de Hall Caine) m-au făcut să plăng de tristețe, dar de nervi, au reușit mai multe cărți.