| XDeDeeX a întrebat:

Ce este opera in versuri?

Răspuns Câştigător
| Alecsandra95 a răspuns:

In operele lirice gandurile, ideile, sentimentele, atitudinile, convingerile, emotiile sunt exprimate direct, fiind prezent eul liric. creatiile lirice sunt compuse, de obicei, in versuri, dar pot fi si in proza;
poetul isi exprima sentimentele in stransa legatura cu diferitele aspecte din realitate.In aceste opere, prezenta autorului este directa, nemijlocita, iar obiectul lor sunt sentimentele intime.Sunt prezente:confesiunea, autoexprimarea, subiectivitatea interioara, dar sentimentele proprii capataind continutul general uman in care cititorul se recunoaste.
Se simte prezenta figurilor de stil si a imaginilor artistice.

4 răspunsuri:
| wrath007 a răspuns:

Opera in versuri apartine genului liric care ne transmite sentimente in mod direct prin intermediul eului liric si al figurilor de stil. funda?

| Notty a răspuns:

Opera lirica.

| Roxx123 a răspuns:

Pai happy depinde la ce fel de opera te referi.
Exista opere lirice in versuri' sau opere epice in versuri!
Opera epica in versuri se numeste:balada sau poate fi si fabula!
Opera lirica in versuri este poezia!

| ChristianaAa a răspuns:

Opera lirica...cred big grin