| gaciunicoleta19 a întrebat:

Buna!
Ce romane politiste cu multa actiune si suspans imi recomandati?
Pana acum am citit romane de Agatha Christie si Georges Simenon dar mai stiti si alti autori?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Nicoleta! Iti recomand sa citesti romanele politiste ale lui Arthur Conan-Doyle(seria "Sherlock Holmes"), dar si pe cele ale lui Raymond Chandler. De asemenea, ''Misterul camerei galbene''- Gaston Leroux, ''Piatra lunii'' si ''Femeia in alb''-Wilkie Collins. Poti sa citesti si romanele Rodicai Ojog-Brasoveanu(seriile "Melania'' si "MInerva'' sunt exceptional scrise), iar daca vrei o carte complexa, cu substrat politist, opteaza pentru "Numele trandafirului''-Umberto Eco. Spor la citit si o duminica minunata iti urez!

| gaciunicoleta19 explică (pentru Cameliapantiru):

Multumesc.Chiar o sa le caut si o sa le citesc.O duminica minunata si cu mult soare iti doresc si tie :* :*

3 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Iti recomand si romanele politiste ale Rodicai Ojog-Brasoveanu. Este numita „Agatha Christie a României" si sunt sigura ca o sa-ti placa mult, mai ales de cele doua eroine, Melania si Minerva, dar si cele politiste.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rodica_Ojog-Bra%C8%99oveanu
aici le poti citi online http://titimuresanu.wordpress.com/biblioteca-pentru-toti/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-as recomanda sa citesti :
-„Crimele din Rue Morgue" („The Murders in the Rue Morgue")
- „Misterul lui Marie Rogêt"
- „Scrisoarea furată" („The Purloined Letter") scris de allan Edgar Poe - de aici s-a inspirat si bine-cunoscutul scriitor Arthur Connan Doyle, al carui protagonist preferat era detectivul Sherlock Holmes.
Pe langa acesti doi scriitori consacrati, iti mai recomand cartile lui Anne Holt, o scriitoare contemporana norvegiana.
Lectura placuta!