| IAmJustSmarterThanYou a întrebat:

Ce autori straini de romane politiste cunoasteti?
P.S.:Inafara de Agatha Christie. happy
Funda!

11 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Preferatul meu, alaturi de Agatha, este Sir Arthur Conan Doyle.

| Delicacy a răspuns:

Culoarea sângelui, Marco Bettini.

Răspuns utilizator avertizat
| Q69 a răspuns:

Vad ca ai scris autori straini
dar un mare scriiitor de romane politiste si foarte inteligent scrise
este Haralamb Zinca

| Robin0744 a răspuns:

Raymond Chandler, Georges Simenon, Edgar Wallace, J. H. Chase, James Cain, Boileau-Narcejac, San Antonio, Gaston Leroux, John Ball

| IF45e a răspuns:

Romane poltiste sunt multe:Doamna din lac de Raymond Chandler, Fereastra de sus de Raymond Chandler, Somnul de veci de Raymond Chandler uite un site cu foarte multe http://www.buybooks.ro/romanpolitist.htm

| eleni9856 a răspuns:

Eu iti propun o autoare romanca, Rodica Ojoc-Brasoveanu happy.

| TonyIonut a răspuns:

Edgar Wallace daca vrei si recomandare de carte as propune Arcasul Verde (este o poveste politista plina de aventuri) care mie mi-a placut foarte mult, este mai mult de aventura dar este si foarte captivanta si plina de mister

| TonyIonut a răspuns (pentru TonyIonut):

Aethur Conan Doyle - Cainele din Baskerville

| Popescu_Ionut_1920 a răspuns:

Pe wikipedia : List_of_detective_fiction_authors