| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că aș putea citi Concert din muzică de Bach, de Hortensia Papadat-Bengescu, fără sa citesc Fecioare despletite înainte?
Fără spoilere, vă rog. Și dacă se poate să răspundă cei care au citit sau au o idee despre ce este vorba.
Dau funda happy

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Poti citi in ce ordine vrei tu. Sunt doua romane diferite, nu doua volume ale aceluiasi roman.
Concert din muzica de Bach e cel mai bun dintre romanele Hortensiei Papadat-Bengescu. Bine...nu e foarte usor de citit, pentru ca e scris in stilul vremii, usurel si putin naiv, dar merge.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Eu știam că fac amândouă parte din ciclul Hallipilor, și voiam să știu dacă pot înțelege povestea fără să citesc primul roman din ciclu.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Fac parte din acelasi ciclu, dar, in afara de niste personaje care apar in intregul ciclu, nu sunt probleme la intelegerea textului. Poti citi, fara probleme ambele romane sau doar unul singur; oricare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am citit o singură carte de la ea și nu mi-a lăsat o impresie prea bună, nu-i una din cele două menționate de tine( e Balaurul), dar dacă nu e obligatoriu să le citești, sugerez să te orientezi spre alt autor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru părere. Nu e obligatoriu, dar ne-a recomandat-o profesoara de română și sunt tentată să încerc, oricum o împrumut, nu o cumpăr, deci nu e mare pierdere.