| COOLGIRL14 a întrebat:

Buna imi pote spune si mie cineva ce lecturi ce carti trebuie citite in clasa a 9a.Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| AnimaXD a răspuns:

Pai din cate imi amintesc eu, a trebuit sa citesc: "Amintiri din copilarie" de Ion Creanga
"Viata ca o prada" de Marin Preda
"Invitatie la vals" de Mihail Drumes
"Romeo si Julieta" de William Shakespeare
"Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade
"Apus de soare" de Barbu Stefanescu Delavrancea

| AnimaXD a răspuns (pentru AnimaXD):

Oh, am uitat si de "Domnisoara Christina" de Mircea Eliade si "Lostrita" de Vasile Voiculescu.

4 răspunsuri:
| ShadeAdda a răspuns:

Cred ca le-am studiat cuvintel cu cuvintel...
Here:
Ion Barbu - "Dupa melci" (!)
Ioan Slavici - "Mara" (!)
I.L. Caragiale - "Tren de placere" (!), "Repaus duminical"
Nicolae Filimon - "Ciocoii vechi si noi" (!)
Tudor Musatescu - "Titanic vals"
Vasile Alecsandri - "Balta-Alba" (!)
Mihail Sadoveanu - "Fratii Jderi" (am studiat doar primul volum: "Ucenicia lui Ionut") (!)
Grigore Ureche - "Letopisetul Tarii Moldovei" (mai ales portetul lui Stefan cel Mare!) (!)
Ion Neculce - "O sama de cuvinte" (!)
Ion Heliade Radulescu - "Zburatorul" (!)
Mircea Eliade - "Domnisoara Christina" (!), "La tiganci" (!)
Mihai Eminescu - "Dorinta" (!)
Titu Maiorescu (articol) - "Eminescu si poeziile lui" (!)
Acestea le-am studiat eu la clasa intr-a IX-a... acum banuiesc ca e usor diferit la fiecare scoala, dar sunt in general aceleasi.
P.S.: Bafta! O sa ai nevoie, crede-ma... XDDD

| lyly95 a răspuns:

Depinde de scoala la care esti.In orasul meu sunt 3 licee si la nici unul nu se facea aceeasi materie, adica ordinea era diferita.De exemplu o carte pe care am studiat-o in clasa a 11-a, la alt liceu au studiat-o in clasa a 9-a. SUCCES!