| Iulian_Pavaloaia_1994 a întrebat:

Buna!
Imi puteti spune ce sa recapitulez pentru simulare(clasa a8a) la limba romana.
As vrea sa stiu mai exact ce specii literare si ce mai da pe langa daca se poate!
Multumesc, o zi Buna!

Răspuns Câştigător
| LorenaMădălina89 a răspuns:

La gramatică iti trebuie ( pr lângă parti de vorbire si propoziție) propoziția subordonata subiectiva, predicativa, atributivă, completivă directă și indirectă. Asta presupune sa stii sa le recunoști, sa împărțit fraze in propoziții si a alcătuiește fraze folosind anumite conjuncții (date de ei). La literatură, in afara de genul dramatic, trebuie sa știi bine liricul si epicul, cu tot cu speciile reprezentative( pastel, doina populara, fabula, basm, schiță, nuvela), comentarea titluri, opinia personală despre opera, plan de idei, rezumat sau caracterizarea unui personaj.
Cele scoase din programa sunt balada populara si romanul, iar la gramatică complementele circumstanțiale si completivele de mod, loc, timp, scop etc.
Multă baftă! Si eu sunt tot a 8 a?

1 răspuns:
| ROberrt86 a răspuns:

-De argumentat că o operă aparţine genului epic / liric.
-De argumentat că o operă este schiţă/nuvelă/fabulă/basm/pastel.
-De caracterizat un personaj.
-Mesajul textului epic sau liric.
-Semnificaţia titlului.
-Sau de scris un rezumat.
Uita te aici si o sa vezi cel mai bine
https://www.examenultau.ro/evaluare-nationala-clasa-8