| anonim_4396 a întrebat:

Imi recomandati o carte buna? De preferat dragoste sau drama.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! cartile mele preferate sunt acestea, de dragoste si drame, asa ca iti pot recomanda mai multe carti, atat din literatura romana, cat si din cea universala, pe care le-am citit eu cu placere:
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Insula pierduta"-Margaret Mitchell
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"La rarscruce de vanturi"-Emily Bronte
"David Copperfield"-Charles Dickens
"Sfarsitul ueni iubiri"-Graham greene
"Rebecca"-Daphne du Maurrier
"Qvo vadis"-Henryk Sienckiewicz
"Coliba unchiului Tom"-harriet Beecher-Stowe
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"La Medeleni"-Ionel Teodoreanu
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Elevul dima dintr-a spatea"-Mihail Drumes
"Maiteryi"-Mircea Eliade
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"Panza de painajen"-Cella Serghi
Sunt sigura ca ai mai citit din cartile astea, dar sigur ti-am sugerat si cateva titluri noi, pe care merita, zic eu, sa le incerci! Lectura placuta orice ai alege!

6 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Nu ma pasioneaza genul "dragoste si drama"asa ca iti recomand seria "Cantec de gheata si foc" (fantastic, razboi, istoric).

Poti gasi cele 5 carti aparute pe Scribd. Spor la citit.

| Iulian03 a răspuns:

Nu stiu de dragoste sau drama dar iti recomand:Jurnalul unui pusti.

| Alexandru98 a răspuns:

Il figlio della steppa

| Against a răspuns:

Invitatia la vals de Mihail Drumes

si (e cam greu de gasit) Romeo Julieta şi Întunericul de Jan Otcenasek

| callie2 a răspuns:

Dama cu camelii de Alexandre Dumas fiul
Dragoste in vremea holerei de Gabriel Garcia Marquez

| cristinasotir a răspuns:

Juranlele vampirilor de Kelley Armstrong e super tare, citeste-o!