| Naomi_5464 a întrebat:

Buna!
Intrebare pentru cei care compun poezii(bune)...Cum o faceti? In proza scriu bine dar la acest capitol nu prea ma pricep, probabil imi scapa ceva si nu imi dau seama exact ce.

Răspuns Câştigător
| AnarchyUK a răspuns:

Susțin ceea ce utilizatorul Sfetnicul a spus.
„Arta nu e bună sau rea", așa cum nici o poezie nu poate fi „mișto" sau „nașpa". Nici proza nu e o excepție, bineînțeles, dar ne concentrăm acum pe textele scrise în versuri.
Atunci când scrii poezie, nu trebuie neapărat să rimeze. Se poate face și acest lucru, însă important este să reușești să îți descoși sufletul și să aranjezi ațele acestuia pe foaia albă de hârtie, să o pătezi cu sentimente și emoții și să izbutești să strigi cât te țin plămânii, chiar dacă buzele-ți sunt pecetluite. Gândește-te că stiloul îți e pensulă și tu pictezi lumi.

Încearcă să scrii o poezie atunci când ești copleșită de un sentiment puternic. Nu contează dacă răzbați lumea cuvintelor în lung și-n lat și te alegi în final doar cu câteva versuri. Atâta timp cât înseamnă ceva pentru tine sau pentru altcineva, ți-ai făcut bine treaba.

| corolav a răspuns (pentru AnarchyUK):

Frumos răspuns! Exact acesta este aurul și diamantele filonului care crează poezia.
Poezia înseamnă mai înainte de toate suflet și arta de a ști să închegi desenul acelor imagini care să vibreze în mintea cititorului.
Din textul tău, de la acel „ important este să reușești să îți descoși sufletul - și pînă la - tu pictezi lumi" este o nebunie de adevăr și chiar de poezie despre poezie. În textul tău metafora și restul tropilor sunt la ele acasă. O veriatabilă „profesiune de credință".
Sincer să fiu, nu am mai întîlnit o asemenea modalitate de a caracteriza poezia.Una dintre cele mai frumoase definiții.
Sincere felicitări!
Jos pălăria!
Îți doresc multă sănătate!

| Naomi_5464 explică (pentru AnarchyUK):

Impresionant intr-adevar! Ai explicat in cel mai autentic mod kintesenta liricului! Foarte frumos!

4 răspunsuri:
| Sfetnicul a răspuns:

Arta nu e "bună" sau "rea". Arta este pentru suflet sau împotriva lui.

| Elimalicri a răspuns:

Pai incepi pur si simplu cu un vers... ceva care sa exprime bine ceea ce vrei sa spui ( o poveste, ganduri, sentimente), apoi dezvolti ideea, incercand sa pastrezi rima si masura versurilor, daca vrei. Oricum, tine si de talent. Poate nu esti facut/facuta sa scrii poezii. Sau n-ai inspiratie de moment. Pentru mine pot trece si saptamani pana sa scriu ceva ce merita citit. Cam asta e... Nu e cine stie ce proces interesant. Sper totusi ca te-am ajutat. Funda? happy