| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ce varsta considerati romanul Maitreyi de Mircea Eliade? Am 13 ani si as vrea sa il citesc..Credeti ca cam greu pentru varsta mea? Ce carti mi-ai recomanda? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| BOGOIFLORY a răspuns:

Parerea mea ca-l poti citi, e frumos, usor de inteles, dar daca-ti plac romanele cu happy end, nu-l citi
laughing

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut, nu îţi recomand acel roman pentru că tu fiind mai mic(ă) nu o să înţelegi unele lucruri. Dar ai putea citi : Căpitan la 15 ani sau Ocolul pământului în 80 de zile. Eu când eram mic astea îmi plăceau. Baftahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o carte de dragoste, daca e ceva greu in ea atunci cu toti simtim acel greu, nu numai cei de 13 ani.

| unknøwn a răspuns:

De preferat niciodata.
E un rahat.
Citeste "Jocul lui Ender" de Orson Scott.

| Teardrop a răspuns (pentru unknøwn):

Tare bă, tare. Proiectează-ţi părerile în lume cu o scârbă care mă face să vomit, fă afirmaţii de căcat, care se bazează pe propriile tale idei, da' fă în aşa fel încât să fie persuasive şi agresive.

Apoi, demonstrează-ţi priceperea în literatură, numind titlul unui cărţi din cu totul alt film. Maitreyi, o carte de dragoste realistă, erotică, dramatică făcând parte din literatura română, şi Jocul lui Ender, un SF care dă mult spre fantassy, o aventură, scrisă pentru copii de către un autor străin (PS: Vezi că este şi continuare).

Din toate cele afirmate de tine trag concluzia că singura carte citită de tine e Jocul lui Ender.

| unknøwn a răspuns (pentru Teardrop):

Asta e parerea ta, tot respectul din lume.

(Numai ca hahahaha)
Nuff said.

| Teardrop a răspuns (pentru unknøwn):

Ok, îţi mai las timp. Du-te spune cuiva să-ţi proiecteze gândurile pe hârtie, ca să poţi să le scrii.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Maitreyi - erotic, senzualitate.
Cauta alte carti, de preferabil ca subiectul sa corespunda varstei tale.

| MariusXP a răspuns:

Maitreyi nu este un roman pentru varsta ta! Eu te sfatuiesc sa mai astepti vreo 3 ani ca dupa cam printra 10 la liceu o sa iti trebuiasca!
De sfatuit nu am ce sa te sfatuiesc sa citesti ..asta depinde de ce iti place tie sa citesti! Cauta si tu niste romane ceva de varsta ta care te-ar interesa nu romane care inca sunt destul de complicate in ale cuvintelor ca sa zic asa!

| jaqen a răspuns:

E un roman erotic, de asta ti s-a raspuns ca nu e potrivit pentru varsta ta. Din cate tin eu minte, tot 13 ani aveam cand l-am citit, recomandat de profa de romana. Mie mi-a placut si nu am avut probleme in a il intelege (sunt multe carti pe care le-am citit prea devreme, dar asta nu e una dintre ele). Am si plans la el, desi nu imi place sa recunosc laughing.
E o carte frumoasa, recomand.