| YellowMoon a întrebat:

Bună seara! Am o nelămurire de ceva vreme. Am încercat să caut pe internet răspunsurile, dar nu am găsit nimic. Deci, vă cer ajutorul vostru!
De ceva vreme (aproximativ trei luni) vreau să scriu o carte pe care o să o public pe site-ul prea cunoscut, și anume Wattpad. Am toate detaliile cărții (ideile principale, descrierea ei, numele personajelor, locul unde se petrece acțiunea etc.) astfel încât pot să încep să scriu primul capitol. Dar în tot acest timp de aproximativ trei luni, m-am gândit la ce persoană să scriu: la persoana I sau la persoana a III-a. Așa ca am început să citesc cărți electronice (de pe Wattpad) la ambele persoane, în mod egal. Iar astăzi, am ajuns la concluzia ca vreau să scriu cartea la persoana a III-a. Dar, cu această concluzie, a venit și o nelămurire: Cum trebuie să arate cuvintele la această persoană? Cum trebuie să se scrie la persoana a III-a? Ce lucruri de bază trebuie să știi înainte să poti scrie o carte la persoana a III-a? Mai pe scurt: cum să începi să scrii o carte la persoana a III-a? Știu că am citit cărți la persoana a III-a, dar nu m-au ajutat decât să îmi dau seama ce persoană îmi place mai mult.
Așa că, dragii mei, dacă știți un site unde se pot găsi răspunsurile la aceste intrebari mai detaliate- sau chiar dacă puteți să îmi spuneți și voi, dar o să dureze mai mult, cred- sa mi le dați. Aș fi foarte încântată sa primesc aceste răspunsuri! De sigur, o să dau si fundă!
Vă mulțumesc mult că ați citit până acum această postare lungă a mea! Vă urez noapte bună!

4 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Mie,sincer, imi plac mai mult povestirile scrise din perspectiva unui personaj. Asa ii intelegi sentimentele.La persoana a III -a nu intelegi chiar tot.

| oprescudorin11 a răspuns:

Interesanta intrebare. Eu sunt doar un cititor.Nu cunosc vreun site care sa faca o teorie riguroasa asupra intrebarii tale. Pot doar sa -ti spun ce am constatat:ca in special scrierile-amintiri sau critica, se scriu la persoana I. Daca vrei un exemplu DIRECT de scriere la persoana a III-a, ti-as indica un scriitor simplu, aproape didactic in forma, in fond este supercomplicat, dar nu asta te intereseaza.
Ti-as sugera sa citesti pe Josef Kafka, Procesul.Este scris de un observator! Prin excelenta. Presupun ca a fost scris 'la persoana a III-a'.

| Chasles a răspuns:

Faină idee, îți urez mult succes! Cred ca cel mai bine e să descoperi de una singură ce-ți place; am descoperit că înțeleg mult mai bine un lucru când îl fac de unul singur, chiar dacă credeam că nu pot să-l fac; ideea e să nu începi direct cu o publicație, mai întâi exersează, după ce ți se pare că ți-ai format un stil, să începi să te inspiri de la marii scriitori; vrei să fii subiectivă sau detașată, în modul acesta alegi persoana la care scrii, dar depinde de tipul scrierii...

| WestsideMTFK a răspuns:

Interesant