| MihaelaElena67 a întrebat:

Sunt in ultimul an de liceu si la fel ca toata lumea am Bacalaureatul. La romana la subiectul II nu prea ma pricep. Faza cu "prezinta in 50 de randuri semnificatiile textului". Niste sfaturi despre cum as putea sa invat sa rezolv acest subiect. Siii orice sfat este bine venit din partea celor ce deja au avut chiar daca bacul acum e diferit. Va multumesc!

1 răspuns:
| Gabipn2017 a răspuns:

Hei! Am dat bacul anul trecut, subiect pentru uman.In primul rand te gândesti la o ipoteza cu doua argumente.Inainte de a o enunța scrii un enunt in care spui ce ar însemna la general subiectul pe care l aveti. După ipoteza, iei primul argument, il spui si il prezinți, dând si un exemplu.La fel procedezi si cu al doilea. Apoi scrii concluzia, care trebuie sa fie putin diferită de ipoteza, in sensul ca ii mai adaugi cate ceva sa pară mai pompoasa.Mi ar fi mai ușor sa iti explic cu un exemplu, dar îmi este greu sa ti l scriu.Insa daca nu înțelegi ce vreau sa spun, iti mai pot explica, ca nu stiu dacă înțelegi exact laughing