| Lucaci a întrebat:

Pentru cei care au dat examenul dintr-a 8-a sau se pricep, cum as putea face sa scriu (la romana ma refer) la compunerea imaginativa, de la subiectul 2, mai putin, pentru a ma incadra in numarul de randuri si sa nu imi scada (daca depasesc cu 1-2-3 randuri imi scade?), iar la cea de la subiectul 1 sa scriu mult? Va rog, dati-mi niste sfaturi ca nu stiu ce sa fac. Fundita! Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| denissu a răspuns:

Nu se scade niciodata.Ce sa se scada daca nota ta initiala porneste de la 1? Se ia in calcul doar ce ai scris in acea limita de randuri ...nu mai mult.
Ca sa scrii mai mult incearca sa 'ingrasi' limbajul. Adauga mai multe exemple...argumente ....impopotaneaza vorbele - de ex in loc de limbajul frumos al autorului x poti zice limbajul sugestiv si expresiv al autorului x prin care se denota intr un mod particular si original ( ce se evidentiaza).
Ca sa scrii mai putin trebuie sa ti impui asta si sa lucrezi mai mult intr o limita de spatiu.
Eu nu am dat examenul. Il dau anul acesta si profesoara mea vrea sa fie totul perfect.
SUCCES!

| Lucaci explică (pentru denissu):

Mersi de sfat! Ma refeream la acele 2 puncte("Sa respecti limita de spatiu indicata") ce pot sa nu fie adaugate de corector, oricum. Mult succes si tie si sa intri la ce liceu vrei. Un an cat mai bun!